Troy

Posted: 14 marca, 2013 in 2004
Tagi: ,

Troy / Troja

opis filmu: Parys ,książę miasta Troi podstępem porywa piękną Helenę, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trojańskiej. Porwanie Heleny to obraza, jej mąż Menelaos, król Sparty, nie może puścić tego płazem. Menelaos prosi o pomoc swojego brata Agamemnona, królaMyken. Agamemnon jednoczy wkrótce wokół siebie liczne plemiona Greków i wysyła za uchodźcami pościg w wyniku którego dochodzi do oblężenia miasta Troi. W rzeczywistości honor jest jedynie wygodnym pretekstem, prawdziwą przyczyną wyruszenia Agamemnona na wyprawę jest chciwość – musi zdobyć Troję, by zdobyć panowanie nad Morzem Egejskim, co zapewni jego królestwu niekwestionowane przywództwo..

czas akcji:  Wojna trojańska – według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty – Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama. Menelaos wezwał na pomoc swojego jedynego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie. Na leżącą w północnej Anatolii i dotąd niezdobytą Troję, na 1185 okrętach ruszyli wojownicy achajscy. Według historyków zdobycie Troi przez Achajów miało miejsce ok. 1200 r. p.n.e.Według chronologii greckiej zdobycie Troi miało miejsce w 1184 r. p.n.e. Było ono związane z wyprawami zdobywczymi i ekspansją Achajów utożsamianych z kulturą mykeńską.

miejsce akcji: TrojaIlion (gr. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) – starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander, współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Çanakkale.

premiera: 09.05.2004 premiera PL: 14.05.2004 czas trwania: 196 min(DC ver.)

produkcja: USA, Wielka Brytania, Malta

gatunek: dramat historyczny

reżyser: Wolfgang Petersen

obsada:

Brad Pitt – Achilles (gr. Ἀχιλλεύς Achilleús, łac. Achilles) – w mitologii greckiej heros i bohater wojny trojańskiej (wódz Myrmidonów).

Eric Bana – Hektor (gr. Ἕκτωρ Hektōr, łac. Hector) – w mitologii greckiej królewicz i najdzielniejszy bohater trojański; bohater Iliady Homera.

Orlando Bloom – Parys (także Aleksander, gr. Πάρις Páris, łac. Paris) – w mitologii greckiej królewicz trojański.

Sean Bean – Odyseusz (OdysUlisses, gr. Ὀδυσσεύς Odysseús, łac. Ulixes) – w mitologii greckiej król Itaki; bohater Odysei Homera.

Diane Kruger – Helena Trojańska (gr. Ἑλένη Helénē) – w mitologii greckiej królewna i królowa Sparty; bohaterka Iliady Homera.

Brian Cox – Agamemnon (gr. Ἀγαμέμνων Agamémnōn, łac. Agamemnon) – w mitologii greckiej syn Atreusza i Aerope, w niektórych mitach ojcostwo przypisywane jest Plejstenesowi, starszy brat Menelaosa, pochodził z rodu Atrydów. Król Argolidy, krainy, w której najważniejszymi miastami były Argos, Mykeny, Tiryns, Midea.

Peter O’Toole – Priam (gr. Πρίαμος Príamos, łac. Priamus) – w mitologii greckiej król Troi; bohater Iliady Homera.

Brendan Gleeson – Menelaos (gr. Μενέλαος Menélaos, łac. Menelaus) – król Sparty i uczestnik wojny trojańskiej w mitologii greckiej i Iliadzie Homera.

Rose Byrne – Bryzejda (także HippodamejaHippodamia, gr. Βρισηίς Brisēís, Ἱπποδάμεια Ippodámeia, łac. BriseisHippodameiaHippodamia) – córka kapłana Bryzesa i branka Achillesa w mitologii greckiej i Iliadzie Homera.

Garrett Hedlund – Patroklos, Patrokles (gr. Πάτροκλος Pátroklos, Πατροκλῆς Patroklḗs, łac. Patroclus) – w mitologii greckiej syn Menojtiosa, przyjacielAchillesa, którego ojciec, Peleus, zamieszkiwał u jego ojca po tym, jak zmuszony został do ucieczki z rodzinnego domu z powodu zabójstwa, którego dopuścił się w gniewie podczas gry w kości.

John Shrapnel – Nestor – w mitologii greckiej najstarszy wódz walczący podczas wojny trojańskiej, mityczny król miasta Pylos.

Tyler Mane – Ajas (także Ajaks, zw. Wielkim, gr. Αἴας Aías, łac. Aiax) – w mitologii greckiej uczestnik wojny trojańskiej; bohater Iliady Homera.

Saffron Burrows – Andromacha (gr. Ἀνδρομάχη Andromáchē) – w mitologii greckiej, córka Eetiona, króla Tebe w Cylicji, żona Hektora.

Koń trojański – zbudowany podczas wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia. Obrońcy miasta, za namową Sinona, wbrew przestrogom Kasandry iLaokoona wciągnęli konia do miasta. Tam w nocy Achajowie wyszli z ukrycia, otworzyli bramy wojownikom i w ten sposób zdobyli miasto. Wydarzenie to jest wspomniane w Odysei Homera, a jego opis znajduje się w Eneidzie Wergiliusza.

nagrody:

Oscary nominacje: 1

rok typ nagroda kategoria
2005 nominacja Oscar Najlepsze kostiumy Bob Ringwood

ocena: 7,5 / 10

plusy: rozmach i efekty robią wrażenie, cały film jest bardzo widowiskowy, sama historia no cóż może i mogło być lepiej ale nie jest źle, aktorstwo też nie zawodzi(a Brad Pitt jest nawet bardzo dobry).

minusy: film trochę zbyt płytki, jednowymiarowy, jako rozrywka się sprawdza ale drugie dna tu nie uświadczysz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s