Alexander

Posted: 14 marca, 2013 in 2004
Tagi: , ,

Alexander / Aleksander

opis filmu: Aleksander Wielki (Colin Farrell) to jeden z władców wszech czasów – niezwykle odważny, obdarzony zmysłem strategicznym oraz nieprzeciętną urodą. Od dziecka przygotowywany był do roli wielkiego władcy i bohatera – następcy Achillesa i Heraklesa. Zwłaszcza przez ambitną i zaborczą matkę Olimpias (Angelina Jolie), która popadłszy w niełaskę króla Filipa II, zapewne widziała w synu szansę na osobisty awans w dworskiej hierarchii. Ten spełnił jej oczekiwania, przejmując tron po ojcu i stając się niekwestionowanym władcą starożytnej cywilizacji.

czas akcji: 356 p.n.e. –  323 p.n.e.

miejsce akcji:

Starożytna Macedonia – antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim, zamieszkałe przez lud grecki z plemienia Dorów, którego historyczne centrum znajdowało się na terytorium obecnej północno-środkowej Grecji.

Aleksander III Macedoński (stgr. Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon) zwany też Aleksandrem Wielkim (Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas) i niezwyciężonym (άνίχητος); ur. 19-20 lipca 356 p.n.e.[1] w Pelli, zm. 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n.e. Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Okres panowania Aleksandra wyznacza granicę między dwiema epokami historii starożytnej: okresem klasycznym i epoką hellenistyczną. Jego ojciec Filip II zreformował państwo macedońskie i zdołał podporządkować sobie większość Grecji. W 336 p.n.e. Aleksander odziedziczył silne państwo oraz dobrze zorganizowaną i doświadczoną armię. Po ujarzmieniu zbuntowanych greckich poleiskontynuował plany ekspansji pozostawione przez Filipa – w 334 p.n.e. zaatakował rządzoną przez Persów Azję Mniejszą, rozpoczynając serię kampanii trwającą 10 lat.

Złamał potęgę imperium perskiego w wyniku serii zwycięstw (najsłynniejsze odniósł pod Issos i Gaugamelą) i do 327 p.n.e.opanował całe państwo. W tym samym roku ruszył na Indie, lecz pomimo odnoszonych zwycięstw został zmuszony do odwrotu z powodu niezadowolenia w armii. Zmarł w wieku 33 lat w Babilonie, w trakcie przygotowań do kolejnych wypraw wojennych, pozostawiając imperium, którego rozpiętość ze wschodu na zachód wynosiła 5 tys. km. Po jego śmierci rozgorzały walki pomiędzy dowódcami macedońskiej armii, tzw. diadochami, które doprowadziły do podziału ogromnego państwa na kilka królestw. Tocząc zwycięskie bitwy (żadnej nie przegrał) z wojskami Traków, Ilirów, Persów i Hindusów opierał się na zdyscyplinowanej piechocie – falandze i ciężkiej macedońskiej jeździe – hetajrach.

Plik:MacedonEmpire.jpg

premiera: 16.11.2004 premiera PL: 01.01.2005 czas trwania: 214 min(FC ver.)

produkcja: Francja, Holandia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy

gatunek: dramat historyczny, biograficzny

reżyser: Oliver Stone

obsada:

Colin Farrell – Aleksander Wielki (od 20. roku życia do śmierci, Jessie Kamm jako dziecko, Connor Paolo jako kilkunastoletni chłopiec)

Angelina Jolie – Olimpias (gr.: ỎλυμπιάςOlympiás) (ur. ok. 375, zm. 316 p.n.e.) – królowa Macedonii, regentka Epiru w latach 325-317 p.n.e., potemMacedonii od 317 p.n.e. do swej śmierci. Córka Neoptolemosa I, króla Epiru z dynastii Ajakidów, żona Filipa II, króla Macedonii, matka Aleksandra Macedońskiego i Kleopatry.

Anthony Hopkins – Ptolemeusz I Soter (gr. Πτολεμαῖος Σωτήρ, Ptolemaĩos Sōtḗr, ur. 367 p.n.e., zm. 282 p.n.e.) – założyciel dynastii Ptolemeuszy, władca Egiptu w latach 323–282 p.n.e., syn Lagosa i Arsinoe, mąż Artakamy, Eurydyki i Bereniki I.

Val Kilmer – Filip II – (gr.Φίλιππος Β’ ο Μακεδών, ur. 382 p.n.e. w Pelli, zm. 336 p.n.e. w Ajgaj) – król Macedonii z dynastii Argeadów (357-336 p.n.e.), polityk, strateg i reformator armii macedońskiej. Dzięki sukcesom w wojnach z sąsiadami powiększył terytorium państwa, tworząc z Macedonii silny organizm państwowy. Ojciec twórcy imperium macedońskiego, Aleksandra Wielkiego.

Rosario Dawson – Roksana (perski Raohszana), (ur. przed 347 p.n.e., zm. 310 p.n.e.) – była córką księcia baktryjskiego -Oksyartesa. W 327 p.n.e. poślubiła Aleksandra Wielkiego, po tym jak podporządkował on sobie całą Baktrię i Sogdianę.

Jared Leto – Hefajstion był najlepszym przyjacielem króla Macedonii Aleksandra Wielkiego. Pochodził z macedońskiej arystokracji i wychowywał się razem z Aleksandrem. Podczas wyprawy na Persję zajmował coraz wyższe stanowiska i w końcu został zastępcą króla.

Christopher Plummer – Arystoteles (gr. Ἀριστοτέλης, Aristotelēs, ur. 384 p.n.e., zm. 7 marca 322 p.n.e.) – filozof, jeden z trzech, obok Sokratesa i Platonanajsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.

Jonathan Rhys-Meyers – Kassander lub Kasander (gr. ΚασσανδροςKassandros; ur. ok. 358 r. p.n.e., zm. 297 r. p.n.e) – syn Antypatra, jeden z diadochów (dowódców wojskAleksandra III Wielkiego).

Raz Degan – Dariusz III Kodoman, łac. Darius – ostatni król perski z dynastii Achemenidów, rządził jako Król Królów w latach 336-330 p.n.e.

Gary Stretch – Klejtos, generał wojsk Aleksandra.

Annelise Hesme – Stateira I – córka Arsamesa (jej dziadkiem był Ostanes – jeden z braci Artakserksesa II) i Sysygambis – córki Artakserksesa II. Była siostrą i żoną Dariusza III, króla Persji.

nagrody: brak

ocena: 6 / 10

plusy: z dokumentalnego punktu widzenia jest całkiem dobrze, historyczni bohaterowie wiernie oddani, także wiele wydarzeń przedstawionych pieczołowicie, bitwy prezentują się świetnie, no i drugi film z planszą „przerwa” jaki kojarzę, kostiumy, zdjęcia trzymają poziom.

minusy: mnóstwo retrospekcji, fabuła niepotrzebnie co kwadrans skacze (czasem o 10-20 lat) przez co zapamiętanie kto jest kim przy ich imionach i podobnych aparycjach wcale nie jest takie proste, bardzo długi film jak na film rozrywkowy bardzo ciężki do strawienia, dialogi naprawdę są kiepskie, powodują że film mimo teoretycznie fascynującej historii bazowej po prostu dłuży.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s