The Sopranos VI

Posted: 2 lutego, 2013 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S06

opis sezonu 6.: Szósty sezon został podzielony na dwie części i wyemitowany na przestrzeni dwóch lat. W pierwszej części szóstego sezonu Tony zostaje postrzelony przez swojego wuja Juniora, starego i zdezorientowanego. Głównymi wątkami tej części sezonu jest zatem rekonwalescencja Ton’ego a także zamieszanie związane z domniemanym homoseksualizmem Vito Spatafore. Drugą część sezonu skupia się wokół od dawna narastającego konfliktu między rodziną Soprano z New Jersey a ich włoskimi kolegami z Brooklinu.

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

a także Nowy Jork..

produkcja: HBO premiera (part 1): 12.03.2006 kontynuacja: wiosna 2007

produkcja: HBO premiera (part 2): 08.04.2007 kontynuacja: brak, zakończenie 10.06.2007

ocena: 9 / 10

plusy: Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Christopher, Vito, Bobby ), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, tematyka niezmiennie zachwyca, świetny motyw związany z rodzina Luppertazzich, w kinie gangsterskim rywalizacja między rodzinami nigdy nie była pokazana tak szeroko i wielowątkowo.

minusy: zbyt dużo o AJ, jego postać skrajnie irytująca, niezmiennie słabsze role kobiece, niby mocne zakończenie ale czegoś mi tu brak..

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo boss w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey.

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia.

Michael Imperioli — Christopher “Chrissi “Moltisanti, bratanek Tonego, nowy członek rodziny.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Steven Van Zandt — Silvio “Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie “Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman “Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John “Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano często współpracuje.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Aida Turturro – Janice Soprano Baccalieri – siostra Tony’go przyjeżdża z Seattle aby zaopiekować się matka jak i jej domem.

Steven R. Schirripa — Bobby “Bacala” Baccalieri – wielki opiekun i powiernik Juniora Soprano,

Artie Bucco – przyjaciel Tone’go z dzieciństwa a także szef kuchni w ulubionej restauracji czyli Nuovo Vesuvio

Philip “Phil” Leotardo –  kapitan w rodzinie Lupertazzi, w 2004r wychodzi z wiezienia po 20 latach w więzieniu.

Vito Spatafore – kapitan w ekipie Ton’ego, działający w budowlance

Patsy Parisi – kapitan w rodzinie DiMeo/Soprano a także przyszły szwagier Ton’ego

„Little” Paulie Germani – wyróżniający się żołnierz z ekipy Pauliego

Benito „Benny” Fazio – żołnierz z ekipy Christophera, zaufany Ton’ego

„Little” Carmine Luppertazzi – współpracownik Christophera w branży kinematograficznej, syn Carmina Lupertazzi’ego.

odcinki (21):

Część 1 (2006)

# Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera w USA
1 „Members Only”‚ Tim Van Patten Terence Winter 12 marca 2006
Eugene Pontecorvo planuje wyprowadzić się na Florydę. Hesh i jego zięć stają się ofiarami brutalnej napaści. FBI traci informatora z ekipy Tony’ego i szuka jakiegoś zastępstwa. Zdezorientowany wujek Junior atakuje Tony’ego.
2 „Join the Club”‚ David Nutter David Chase 19 marca 2006
Ranny Tony śni, że jest w podróży i podczas niej traci swoja osobowość. Jego rodzina i przyjaciele cały czas przy nim czuwają. Carmela dowiaduje się, że A.J. został skreślony z listy studentów. A.J. mówi ojcu, że zemści się na Juniorze za to co mu zrobił.
3 „Mayham”‚ Jack Bender Matthew Weiner 26 marca 2006
Silvio decyduje o przyznaniu sobie działki z akcji Pauliego. Stara się także rozwiązać spór o terytorium pomiędzy Vitem a Bobbym. Carmela ucieka się do nieoczekiwanych środków aby pomóc A.J.’owi. Christopher wreszcie wraca do branży filmowej. Stan zdrowia Tony’ego nieoczekiwanie zmienia się.
4 „The Fleshy Part of the Thigh”‚ Alan Taylor Diane Frolov,
Andrew Schneider
2 kwietnia 2006
Tony i Johnny Sack starają się jak najkorzystniej dla każdego z nich sprzedać firmę Barone Sanitation. Tony zaprzyjaźnia się z jednym z pacjentów. Bobby Bacala zawiera umowę z młodym raperem. Paulie jest zaszokowany informacją jego ciotki. Na koniec chce przechytrzyć Tony’ego i jego autorytet w celu zwiększenia zasobów swojego portfela.
5 „Mr. & Mrs. John Sacrimoni Request”‚ Steve Buscemi Terence Winter 9 kwietnia 2006
Johnny Sack dostaje przepustkę na wesele córki. Tony zatrudnia nowego kierowcę i ochroniarza, Perry’ego Annunziata. Tony odwiedza dr Melfi po raz pierwszy od postrzału. Podczas wesela Johnny prosi Tony’ego o przysługę, która dotyczy Rusty’ego Millio.
6 „Live Free or Die”‚ Tim Van Patten David Chase,
Terence Winter,
Robin Green,
Mitchell Burgess
16 kwietnia 2006
Tony dyskutuje z innymi członkami czy dać Vitovi drugą szansę. Christopher podaje argument który rusza sprawę miedzy Tonym a Johnnym Sack. Po tym jak jego orientacja seksualna wychjodzi na jaw, Vito Spatafore przenosi się do New Hampshire i zaczyna nowe życie.
7 „Luxury Lounge”‚ Danny Leiner Matthew Weiner 23 kwietnia 2006
Restauracja Artiego Bucco ma problemy spowodowane przez Benny’ego Fazio. Christopher i Little Carmine starają się przekonać Hollywoodzką gwiazdę, aby zagrała w ich filmie.
8 „Johnny Cakes”‚ Tim Van Patten Diane Frolov,
Andrew Schneider
30 kwietnia 2006
Tony jest kuszony ofertą sprzedaży jednego z budynków przez piękną agentkę nieruchomości. Vito nadal się ukrywa. A.J. odwiedza Juniora, co kończy się zaskoczeniem dla niego i jego ojca.
9 „The Ride”‚ Alan Taylor Terence Winter 7 maja 2006
Christopher oznajmia zaskakującą informacje związaną z jego nową dziewczyną i wraca do starych nawyków. Paulie musi zapłacić za obcięcie kosztów związanych z bezpieczeństwem na corocznej włoskiej paradzie, oraz dowiaduje się, że może być nieuleczalnie chorym. Tony i Chris przeprowadzają akcje ze „starej szkoły”, okradając złodziei.
10 „Moe N’ Joe”‚ Steve Shill Matthew Weiner 14 maja 2006
Tony wykorzystuje nieobecność Johnny’ego i jego kosztem poprawia swoje stosunki z siostrą. Bacala zostaje napadnięty i ciężko poturbowany podczas zbierania pieniędzy. Vito wyznaje Jimowi czym zajmował się naprawdę, zanim się u niego zjawił oraz podejmuje ważne decyzje na przyszłość, tak jak Johnny Sack.
11 „Cold Stones”‚ Tim Van Patten Diane Frolov,
David Chase,
Andrew Schneider
21 maja 2006
Carmela wraz z Rosalie wyjeżdża na wycieczkę do Paryża. Meadow planuje wyprowadzić się do Kalifornii. Vito wraca do New Jersey i zostaje zabity przez Phila Leotardo.
12 „Kaisha”‚ Alan Taylor Terence Winter,
David Chase,
Matthew Weiner
4 czerwca 2006
Tony pomaga Carmeli w załatwieniu formalności na budowę domu. Christopher zaczyna spotykać się z niedoszłą kochanką Tony’ego. A.J. rozpoczyna pracę na budowie, gdzie rozpoczyna nowy związek. Phil Leotardo ląduje w szpitalu.

Część 2 (2007)[edytuj]

# Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera w USA
1 „Soprano Home Movies”‚ Tim Van Patten Diane Frolov,
Andrew Schneider,
David Chase,
Matthew Weiner
8 kwietnia 2007
Tony wraz z Carmelą udają się nad jezioro, do domku Baccalierich. Cała czwórka poświęca się aktywnemu wypoczynkowi. Wspólnie obchodzą urodziny Tony’ego, zakończone zaskakującym finałem. Bobby wykonuje powierzone mu zadanie bez zająknięcia.
2 „Stage 5″‚ Alan Taylor Terence Winter 15 kwietnia 2007
Film Chrisa i Carmine’a ma swoją premierę. Wywołuje mieszane uczucia. Chris stara się uspokoić sytuację. John Sacramoni przegrywa walkę z rakiem płuc. Rodzina Lupertazzi ma nowego bossa.
3 „Remember When”‚ Phil Abraham Terence Winter 22 kwietnia 2007
FBI prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa sprzed lat. Tony wyjeżdża z Pauliem na zasłużony urlop. Sytuacja wujka Juniora w zakładzie zamkniętym ulega skomplikowaniu.
4 „Chasing It”‚ Tim Van Patten Matthew Weiner 29 kwietnia 2007
Tony spotyka się z żoną Vita Spatafore. Interweniuje w jej sprawie. Przyjaźń Tony’ego z Heshem przechodzi kryzys. A.J. oświadcza się ukochanej. Pech w zakładach bukmacherskich jest przyczyną kłopotów finansowych Tony’ego.
5 „Walk Like a Man”‚ Terence Winter Terence Winter 6 maja 2007
Anthony’ego Juniora dosięga depresja. Ojciec próbuje mu pomóc wszelkimi sposobami. Paulie popada w konflikt z Christopherem. Pijany Chris odwiedza znajomego scenarzyste.
6 „Kennedy and Heidi”‚ Alan Taylor David Chase,
Matthew Weiner
13 maja 2007
Podróż Tony’ego i Chrisa z Nowego Jorku kończy się wypadkiem. Cała ekipa pogrąża się w rozpaczy. Tony ucieka od przykrych wydarzeń.
7 „The Second Coming”‚ Tim Van Patten Terence Winter 20 maja 2007
Anthony Junior zmienia się pod wpływem depresji. Ojciec udaremnia jego próbę popełnienia samobójstwa. Pomiędzy rodzinami z New Jersey i Nowego Jorku narasta konflikt.
8 „The Blue Comet”‚ Alan Taylor David Chase,
Matthew Weiner
3 czerwca 2007
Trwa wojna pomiędzy poróżnionymi rodzinami. Planowany zamach na Phila Leotardo zakończył się fiaskiem. Pierwszymi ofiarami mafijnej wojny są Bobby i Silvio. W ekipie Tony’ego trwa maksymalna mobilizacja.
9 „Made in America”‚ David Chase David Chase 3 czerwca 2007
Tony z pomocą Carmine’a organizuje spotkanie pojednawcze, bez bossa rodziny Lupertazzi. Phil Leotardo zostaje namierzony i usunięty. Chorego Juniora odwiedza bratanek. Rodzina Soprano spotyka się na wspólnej kolacji.

historia rodzinny DiMeo/Soprano

http://www.utopiaplanitia.info/sopranos/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s