8 mile

Posted: 20 stycznia, 2013 in 2002
Tagi: , , ,

8 mile / 8 mila

opis fabuły: Film oparty na biografii kontrowersyjnego rapera – Eminema. Opowiada o tygodniu z życia muzyka Jamesa Smitha, Jr, który poszukuje swojej tożsamości i sensu życia.

czas akcji: 1995

miejsce akcji:

Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w USA, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Na południu sąsiaduje z kanadyjskim miastem Windsor w prowincji Ontario.

Założone 24 lipca 1701 r. przez Francuza Antoine’a de la Mothe Cadillaca. W 1796 r. formalnie przekazane USA. W 1802 r. Detroit uzyskało prawa miejskie. Po 1830 r. gwałtowny rozwój (otwarcie żeglugi parowej na Wielkich Jeziorach, napływ imigrantów z Europy). W latach 1837-1847 stolica stanu Michigan. Ośrodek abolicjonizmu i punkt przerzutowy uciekających do Kanady Murzynów. Po I wojnie światowej dalszy napływ emigrantów, m.in. z Polski (ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących na co dzień po polsku); w latach sześćdziesiątych XX wieku zamieszki rasowe, w wyniku których biała ludność przeniosła się w dużej części na przedmieścia (w Detroit mieszka ponad połowa czarnej ludności stanu Michigan). W Detroit mieszka i szkolił umiejętności raperskie w podziemiach tego miasta raper Eminem, grupa D12, duet Bad Meets Evil oraz raper Obie Trice. Detroit słynie również z freestylowych walk, w których zasłynął Eminem.

W przeszłości był to jeden z najważniejszych w świecie ośrodków produkcji samochodów. W Detroit znajdowały się główne siedziby trzech koncernów Ford Motor Company (1903), General Motors (1916) i Chrysler (1925). W zakładach przemysłu motoryzacyjnego w Detroit znalazło zatrudnienie wielu imigrantów polskiego pochodzenia. Ośrodek przemysłu chemicznego, maszynowego, zbrojeniowego, hutnictwa żelaza. Siedziba wielu korporacji finansowych i banków. Liczne wyższe uczelnie (w tym 3 uniwersytety), placówki naukowo-badawcze; szereg budowli najwybitniejszych współczesnych architektów, m.in. L. Kahna, L. Miesa van der Rohe; w centrum miasta park Grand Circus, o powierzchni 2,5 ha, od którego rozchodzą się promieniście ulice; na wyspie rzecznej Belle Isle wielkie parki, liczne obiekty sportowe, podwodny tunel i most łączący Detroit z kanadyjskim miastem Windsor.

Od kilkunastu lat Detroit pretenduje do miana najbardziej zrujnowanego miasta w Stanach Zjednoczonych. Na tle innych dużych miast jest tutaj najwięcej opuszczonych i zrujnowanych fabryk, magazynów, kamienic itp., w przeliczeniu na ogólną powierzchnię miasta. W ciągu ostatnich 50 lat również liczebność mieszkańców miasta spadła o ponad połowę (częściowo na skutek przeprowadzki mieszkańców na przedmieścia i do aglomeracji). (z pl.wiki.org)

premiera: 08.09.2002 premiera PL: 17.01.2003 czas trwania: 110 min

produkcja: USA

gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny

reżyser: Curtis Hanson

obsada:

Eminem as James (Jimmy) „B-Rabbit” Smith, Jr.

Mekhi Phifer as David „Future” Porter

Brittany Murphy as Alex Latorno

King Gordy as Big „O”

Kim Basinger as Stephanie

Taryn Manning as Janeane

Michael Shannon as Greg Buehl

De’Angelo Wilson as DJ IZ

Evan Jones as „Cheddar Bob”

Omar Benson Miller as „Sol George”

Eugene Byrd as „Wink”

nagrody:

Oscary – wygrane: 1

rok typ nagroda kategoria
2003 wygrana Oscar
OscarNajlepsza piosenka „Lose Yourself”, wyk. Eminem

Złote Globy – nominacje: 1

rok typ nagroda kategoria
2003 nominacja Złoty Glob Najlepsza piosenka „Lose Yourself”, wyk. Eminem

ocena: 6 / 10

plusy: muzyka jak i klimat film, świetne freestylowe bitwy, Eminem daje radę, jak i jego koledzy

minusy: bardzo łatwy do przewidzenia, scenariusz naprawdę prosty, ot niezły film bez większych ambicji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s