The Da Vinci Code

Posted: 30 grudnia, 2012 in 2006
Tagi: ,

The Da Vinci Code / Kod da Vinci

opis fabuły: W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest – według policji – profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego. (ze stopklatka.pl)

czas akcji: teraźniejszośc (ok. 2004)

miejsce akcji: Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną(La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Luwr (fr. LouvreMusée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiemSekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.

Kościół Saint-Sulpice (św. Sulpicjusza) w Paryżu, fr. Église Saint-Sulpice) – klasycystyczny kościół w VI okręgu paryskim, drugi co do wielkości w mieście (po Notre-Dame).

Lasek Buloński (fr. Bois de Boulogne) – park o powierzchni 846 ha położony w 16. dzielnicy Paryża.

Château Villette – położona w okolicy Paryża rezydencja.

Castel Gandolfo – miasto i gmina w środkowych Włoszech, w regionieLacjum, w prowincji Rzym, 30 km na południowy wschód od Rzymu, w pobliżu jeziora Albano. Przypuszcza się, że miasto leży na miejscu starożytnego miasta Alba Longa.  Castel Gandolfo od XVII wieku znajduje się letnia rezydencja papieży.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

The Temple Church – zbudowany w XIIw. kosciół nad brzegiem Tamizy który pełnił siedzibę główną zakonu templariuszy.

Opactwo westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna – The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.

Rosslyn Chapel – znajduje się w szkockiej wsi o tej samej nazwie. Została zbudowana w XV wieku. Początkowo miała to być kolegiata pod wezwaniem św. Mateusza. Z uwagi na zdobienia określana jest mianem Biblii wykutej w kamieniu. Wiązanych z nią jest wiele legend. Skarby swoje mieli tam przechowywać między innymi templariusze, a zdobienia miałyby przekazywać tradycje masońskie.

premiera: 17.05.2006 premiera PL: 19.05.2006 czas trwania: 149/174(Exten. Ver.) min

produkcja: USA

gatunek: thriller

reżyser: Ron Howard

obsada:

Tom Hanks – Robert Langdon – postać fikcyjna, główny bohater trzech powieści Dana Browna:Anioły i demonyKod Leonarda da Vinci i Zaginiony symbol Jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Harvarda, specjalistą w dziedzinie ikonografii. Interesuje się symbolami i właśnie dzięki znajomości tego tematu zostaje wplątany w zagadkowe sytuacje. Cierpi na klaustrofobię, związaną z dramatycznym przeżyciem z dzieciństwa, kiedy to przez kilka godzin przebywał w studni nie widząc możliwości ratunku.

Audrey Tautou – Sophie Neveu – bohaterka powieści Kod Leonarda da Vinci autorstwa Dana Browna. Jest ona wnuczką zamordowanego Jacques’a Sauniere’a – wielkiego mistrza Zakonu Syjonu, który jako jedna z czterech osób znała tajemnicę Świętego Graala.

Ian McKellen – Sir Leigh Teabing – jeden z bohaterów książki Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” oraz filmu Kod da Vinci. Sir Leigh Teabing jest Anglikiem mieszkającym we Francji. Jego miejsce zamieszkania jest związane z jego życiową pasją – Świętym Graalem. Pomaga Robertowi Langdonowi i Sophie Neveu w rozwikłaniu zagadki.

Paul Bettany – Sylas (Silas) – jeden z bohaterów powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci. Poznajemy go jako mnicha, który należy do Opus Dei. Jest on człowiekiem o niezwykle skomplikowanej psychice. Ma na swoim koncie kilka zabójstw. Większość z nich popełnił na rozkaz człowieka, który sam siebie nazywał Nauczycielem i jednocześnie głęboko wierzył, że robi to dla dobra Kościoła.

Jean Reno – Bezu Fache  – jeden z głównych bohaterów powieści Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci”. Bezu Fache jest kapitanem centralnego biura śledczego we Francji (DCPJ). Prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Jaques’a Sauniere’a. Jest członkiem Opus Dei (Papieskiej Prałatury Personalnej). Został obarczony przydomkiem „Byk”, prawdopodobnie z powodu olbrzymiego karku i sposobu chodzenia.

Alfred Molina – Biskup Aringarosa, przełożony zakonu Opus Dei, pochłonięty myślą pokonania odwiecznego wroga, twórca Sylasa.

Jürgen Prochnow – André Vernet

Etienne Chicot – Porucznik Collet

Jean-Pierre Marielle – Jacques Sauniere

nagrody:

Złote Globy

nominacje: 1
rok typ nagroda kategoria
2007 nominacja Złoty Glob Najlepsza muzyka Hans Zimmer

ocena: 8 / 10

plusy: świetna fabuła, udało się nie zepsuć scenariusza, relatywnie bardzo wierne odwzorowanie wydarzeń z książki, mnóstwo „historycznych” ciekawostek, świetne lokalizacje, piękne zdjęcia, dobre tempo, można nie odczuć, że to prawie 3 godziny,

minusy: brak trochę napięcia, ale to może kwestia znajomości fabuły z uwagi na książkę, solidne kino rozrywkowe, bez większych wpadek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s