The Sopranos V

Posted: 28 grudnia, 2012 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S05

opis sezonu 5.: W piątym sezonie kuzyn Tony’ego, Tony Blundetto, zostaje wypuszczony z więzienia razem z innymi członkami mafii. Carmine nieoczekiwanie umiera bez powierzenia władzy swojemu następcy, przez co wybuchają spory o przywództwo w Nowym Jorku. Rodzina z New Jersey stara się być neutralna..co naturalnie wcale nie jest takie proste..

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

produkcja: HBO premiera: 07.04.2004 kontynuacja: wiosna 2006

ocena: 8,5 / 10

plusy: Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Christopher, Tony B, ), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, tematyka niezmiennie zachwyca, motyw przewodni zwiazany z Nowym Jorkiem bardoz dobry..brak tylko wisienki na torcie. Jak zwykle dialogi, wątki poboczne, nowe postacie(Feech) na bardzo wysokim poziomie, kwestia rozwodu i walki o pieniądze-esencja ludzkiej natury.

minusy:  słabsze role kobiece, choroby Tony’go(a także jego syna) jakość ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić i uwierzyć, pierwszy wybór Tone’go którego nie potrafię zaakceptować(i pierwszy mądry Chrisie’go).

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo boss w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey.

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia.

Michael Imperioli — Christopher “Chrissi “Moltisanti, bratanek Tonego, nowy członek rodziny.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Steven Van Zandt — Silvio “Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie “Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman “Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John “Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano często współpracuje.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Drea de Matteo — Adriana La Cerva – narzeczona Christophera, spokrewniona rodziną Aprille.

Aida Turturro – Janice Soprano Baccalieri – siostra Tony’go przyjeżdża z Seattle aby zaopiekować się matka jak i jej domem.

Steven R. Schirripa — Bobby “Bacala” Baccalieri – wielki opiekun i powiernik Juniora Soprano,

Artie Bucco – przyjaciel Tone’go z dzieciństwa a także szef kuchni w ulubionej restauracji czyli Nuovo Vesuvio

Carmine Lupertazzi – boss rodziny Lupertazzi, jednej z pięciu rodzin nowojorskich.

Anthony „Tony B” Blundetto – kuzyn Tone’go, który wraca do rodziny po 15 latach w więzieniu.

Philip „Phil” Leotardo –  kapitan w rodzinie Lupertazzi, w 2004r wychodzi z wiezienia po 20 latach w więzieniu.

Michele „Feech” La Manna – były kapitan w rodzinie DiMeo wracający do gry po 20 latach spędzonych za kratkami.

odcinki (13):

Nr odcinka Tytuł Reżyser Scenariusz Opis
53 „Two Tonys” Tim Van Patten Terence Winter
David Chase
Tony stara się pokazać dr Melfi swoją drugą stronę, ale nie powodzi mu się. Carmela i A.J. odkrywają dziką naturę w swoim ogrodzie. Carmine Lupertazzi przechodzi zawał, otwierający drzwi do walki z Nowym Jorkiem.
54 „Rat Pack” Alan Taylor Matthew Weiner Członkowie mafii z Nowego Jorku i New Jersey zostają wypuszczeni z więzienia. Wśród nich jest też kuzyn Tony’ego, Tony Blundetto. Carmine Lupertazzi umiera wywołując w Nowym Jorku i New Jersey niepokój.
55 „Where’s Johnny?” John Patterson Michael Caleo Chory Junior zaczyna szukać swojego zmarłego brata. Tony ma plan związany z Nowym Jorkiem w których nie najlepiej wpłynie na Johnny’ego Sack. Między Pauliem i Feechem La Manna zgrzyta w sprawie koszenia trawników.
56 „All Happy Families…” Rodrigo Garcia Toni Kalem A.J. bawił się w nocy w Nowym Jorku. Nadużywa tym samym cierpliwości Carmeli która oddaje go pod opiekę Tony’ego. Po serii nadużyć w stosunku do Tony’ego, Feech La Manna wraca do więzienia. Na rozkaz Johnny’ego Sack pierwsza krew zostaje przelana w New Jersey.
57 „Irregular Around the Margins” Allen Coulter Robin Green,
Mitchell Burgess
Podczas gdy Christopher wyjechał w sprawach interesu, o mało nie dochodzi do romansu pomiędzy Adrianą a Tonym. Podczas ich wspólnego powrotu z Horse House następuje wypadek samochodowy, w którym ranna zostaje Adriana. Wszyscy myślą że do zdarzenia doszło podczas zbliżenia z Tonym. Gdy Christopher wraca wpada w szał. Sytuacje ratuje pomysł kuzyna Tony’ego.
58 „Sentimental Education” Peter Bogdanovich Matthew Weiner Carmela ustala zasady na podstawie których A.J. będzie mógł wrócić do niej. Jednocześnie rozpoczyna romans ze szkolnym doradcą, który wiedzie ją do pewnych niemiłych odkryć. Tony Blundetto powraca do życia gangstera, po tym jak zaprzepaszcza próbę wyjścia na prostą.
59 „In Camelot” Steve Buscemi Terence Winter Tony spotyka kochankę swojego ojca która opowiada mu o nim, oraz o psie Tony’ego. Junior popada w depresje po tym jak uczestniczy w kilku pogrzebach. Christopher pomaga swojemu sponsorowi AA, z przewidywalnym rezultatem.
60 „Marco Polo” John Patterson Michael Imperioli Carmela urządza przyjęcie urodzinowe dla swojego taty Hugh z okazji 75 urodzin, oraz godzi się z Tonym. Gdy konflikt z Nowym Jorkiem rośnie, Tony B. zostaje poproszony przez starego sojusznika o wykonanie zleconego mu morderstwa.
61 „Unidentified Black Males” Tim Van Patten Matthew Weiner,
Terence Winter
Meadow załatwia pracę swojemu chłopakowi. Tony wyznaje dr Melfi prawdę o aresztowaniu jego kuzyna, kiedy Tony B. staje się podejrzanym o zabicie jednego z ludzi Johnny’ego Sack. Tony i Carmela otrzymują zaskakujące wiadomości.
62 „Cold Cuts” Mike Figgis Robin Green
Mitchell Burgess
Janice wdaje się w bójkę z jedną z matek podczas meczu piłki nożnej Sophii. Tony B. i Christopher odwiedzają farmę swojego wujka aby wykopać kilka ciał przy czym przypominają sobie niemiłe wspomnienia z dzieciństwa.
63 „The Test Dream” Allen Coulter David Chase,
Matthew Weiner
Tony przenosi się do hotelu Plaza aby odpocząć, ale śni mu się powracający koszmar. Tony Blundetto bez zgody miesza się w morderstwo znajomego, czym grozi wciągnięcie New Jersey do konfliktu w Nowym Jorku.
64 „Long Term Parking” Tim Van Patten Terence Winter FBI wymusza zeznania Adriany, kiedy widzi jak chce ukryć ślady morderstwa, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Tony godzi się z Carmelą. Kiedy Nowy Jork chce zabić Tony’ego Blundetto, Tony wstawia się za nim.
65 „All Due Respect” John Patterson David Chase,
Robin Green,
Mitchell Burgess
Presja z wewnątrz i z zewnątrz zmusza Tony’ego do zabicia swojego kuzyna aby uspokoić wszystkich uwikłanych w tę sprawę. A.J. rozwija swoją bystrość w biznesie. Carmela odkrywa na nowo swoje szczęście. Walki w Nowym Jorku kończą się, ale nadal czekają nazwycięzcę. Johnny Sack zostaje aresztowany przez FBI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s