National Treasure

Posted: 26 grudnia, 2012 in 2004
Tagi: ,

National Treasure / Skarb narodów

opis fabuły: Rodzina Benjamina Franklina Gatesa od sześciu pokoleń zajmuje się poszukiwaniem skarbu zakonu templariuszy, który podobno trafił do Ameryki i został ukryty przez Ojców Założycieli. Ben trafia na pewien trop – okazuje się, że mapa prowadząca do skarbu ukryta jest (jako niewidzialny zapis) na odwrocie Deklaracji Niepodległości. Niestety w posiadanie tej informacji wchodzi także bardzo niebezpieczny człowiek, Ian Howe. W tej sytuacji Ben decyduje się ukraść niezwykle pilnie strzeżony dokument i pokrzyżować zbrodnicze plany rywala. (se stopklatka.pl)

czas akcji: teraźniejszość(ok. 2004)

miejsce akcji:

Koło podbiegunowe – równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33’39″N (na półkuli północnej) lub 66°33’39″S (na półkuli południowej). Akcja filmu rozpoczyna się podczas poszukiwań statku „Charlotte” w okolicach północnego koła podbiegunowego.

J. Edgar Hoover Building – siedziba główna FBI, mieszcząca się przy 935 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie.

The National Archives Building – siedziba główna National Archives and Records Administration mieszcząca się na  700 Pennsylvania Avenue, Northwest, Washington, D.C. w której zbiorach znajduje się m.in. znajduje się „Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych”.

Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.

The Franklin Institute – muzeum w Filadelfii, nazwane na cześć wybitnego mieszkańca tego miasta Benjamina Franklina, jeden z pierwszych w kraju ośrodków rozwoju nauki otwarty w 1824r.

Independence Hall to historyczny budynek położony w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znany jest jako miejsce, w którym podpisano Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Tutaj także odbywały się posiedzenia Kongresu Kontynentalnego. W budynku znajdował się również Dzwon Wolności, chociaż współcześnie jest on eksponatem w muzeum znajdującym się po drugiej stronie ulicy.

Intrepid Sea-Air-Space Museum – amerykańskie muzeum, w którego skład wchodzą lotniskowiec USS „Intrepid” (CV-11) i okręt podwodny USS „Growler” (SSG-577), do 2004 roku częścią muzeum był również niszczyciel USS „Edson” (DD-946).

Trinity Church (znany też jako Trinity Wall Street) – historyczny aczkolwiek nadal działajacy kościół mieszczący sie u zbiegu Wall Street i Broadway’u na dolnym Manhatanie w Nowym Jorku.

premiera: 08.11.2004 premiera PL: 28.01.2005 czas trwania: 131 min

produkcja: USA

gatunek: przygodowy

reżyser: Jon Turteltaub

obsada:

Nicolas Cage – Ben Gates

Diane Kruger – Abigail Chase

Justin Bartha – Riley Poole

Sean Bean – Ian Howe

Jon Voight – Patrick Gates

Harvey Keitel – Sadusky

Christopher Plummer – John Adams Gates

ważne nagrody: brak

ocena: 6,5 / 10

plusy: dobre zdjęcia, autentyczne lokacje, trochę zwiedzania jest w tym filmie, fabuła..jest do zaakceptowania.

minusy: z realizmem nie jest najlepiej ale trzeba pod uwagę wsiąść konwencje gatunku, blondi nudna i ciągle przeszkadza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s