National Treasure: Book of Secrets

Posted: 26 grudnia, 2012 in 2008
Tagi: ,

National Treasure: Book of Secrets / Skarb Narodów: Księga Tajemnic

opis fabuły: Benjamin Franklin Gates, po odkryciu tajemnicy templariuszy, został najbardziej znanym w USA poszukiwaczem skarbów, choć sam woli określenie „obrońca skarbów”. Tym razem z ojcem, Patrickiem, profesorem uniwersytetu, odnajdują osiemnaście zaginionych kart z dziennika Johna Wilkesa Bootha, zabójcy prezydenta Abrahama Lincolna. Okazuje się też, że przodek Gatesów, Thomas, był jednym z uczestników konspiracji, w skład której wchodził Booth. Przyjaciel Bena, techniczny geniusz Riley oraz piękna archiwistka i była dziewczyna, doktor Abigail Chase, wezmą udział w wielkim polowaniu na tajemniczą księgę. (ze stopklatka.pl)

czas akcji: teraźniejszość(ok. 2007)

miejsce akcji: Waszyngton oraz:

Statua Wolności (Paryż) – kopia oryginalnej nowojorskiej Statuy Wolności. Posąg znajduje się na Île aux Cygnesnad Sekwaną, niedaleko Wieży Eiffla. Cztery razy mniejsza od oryginału, waży 4 tony i osiąga 11,5 m wysokości.

Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów i jednocześnie największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.

Bliźniaczki Resolute – dwa biurka o niezwykłej historii. Brytyjski okręt „Resolute”, poszukujący angielskiego badacza sir Johna Franklina, utknął w arktycznym lodzie. W 1856 roku został odnaleziony przez amerykański statek rybacki, wyremontowany i podarowany królowej Wiktorii. Po dwudziestu kolejnych latach służby statek rozebrano. Z fragmentów jego kilu sporządzono dwa odmienne biurka. Jedno z nich znalazło się w Białym Domu, podarowane przez Anglików prezydentowi Ruthefordowi B. Hayesowi, drugie w pałacu Buckingham.

Plik:WJCovaloffice.jpg

Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona wWaszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydentaRoosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem PrezydenckimDomem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

Gabinet Owalny – oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany przez Nathana C. Wyetha i wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu. W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.

University of Maryland, College Park – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w College Park w stanie Maryland, założona w 1856 roku.

Mt. Vernon – Kilkanaście kilometrów od stolicy USA, w niewielkim miasteczku Mount Vernon znajduje się osiemnastowieczna posiadłość Jerzego Waszyngtona – dom prezydenta, w którym mieszkał razem z żoną Martą i dziećmi. Urokliwie położona nieruchomość na wzgórzu, z widokiem na Potomac, z parkiem i ogrodem warzywnym.

Library of CongressBiblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największabiblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmanów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

Mount Rushmore – góra leżąca w Black Hills w hrabstwie Pennington na zachodzie stanu Dakota Południowa, w której w latach 1927–1941 wykuto pomnik o nazwie Mount Rushmore National Memorial. Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość 60 stóp (18,3 m). Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington(początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln (1937).

premiera: 13.12.2007 premiera PL: 04.01.2008 czas trwania: 124 min

produkcja: USA

gatunek: przygodowy

reżyser: Jon Turteltaub

obsada:

Nicolas Cage jako Ben Gates

Diane Kruger jako Abigail Chase

Justin Bartha jako Riley Poole

Jon Voight jako Patrick Gates

Helen Mirren jako Emily Appleton

Harvey Keitel jako Sadusky

Ed Harris jako Mitch Wilkinson

Joel Gretsch jako Thomas Gates

Bruce Greenwood jako prezydent USA

nagrody: brak(nie licząc złotych malin)

ocena: 6 / 10

plusy: b. ładne zdjęcia szczególnie z Góry Rushmore, kilka ciekawostek historycznych na pewno wartych uwagi, nieźle odwzorowana scenografia (m.in. biurka), fabuła..no nie powala ale..to tylko film przygodowy, tempo filmu jest ok.

minusy: jak to sequel, trochę wtórny; dialogi słabe, kwestie z prezydentem, nieco absurdalne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s