The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Posted: 16 grudnia, 2012 in 2001
Tagi: , ,

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Rings / Władca Pierścienia: Drużyna Pierścienia

opis fabuły: Ekranizacja pierwsze części słynnej trylogii J.R.R. Tolkiena. Dzielny hobbit Frodo rozpaczliwie próbuje stawić czoło siłom nadciągającego zła. Za wszelką cenę stara się ochraniać magiczny Pierścień, by nie dostał się w ręce Saurona Władcy Ciemności. Jego wysiłki wspomagają przyjaciele: czarodziej Gandalf, elf Legolas, krasnolud Gimli, oraz Aragorn, Boromir, Sam, Pippin i Merry. Wspólnymi siłami starają dotrzeć do słynnej Góry Przeznaczenia aby w jej wulkanicznym ogniu zniszczyć Pierścień.

czas akcji: koniec Trzeciej Ery

miejsce akcji: Śródziemie (ang. Middle-earth) – fikcyjna pradawna kraina, w której toczy się akcja większości opowieści J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całego świata (Ardy) opisanego w HobbicieWładcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu Ardy (zwanego równieżEndorem).

Shire (ang. hrabstwo) – fikcyjny region ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia zamieszkany przez hobbitów. Leżał w Eriadorze, w granicach Arnoru. Jego nazwa w Westronie to Sûza.

Bree – fikcyjna miejscowość ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia występująca na kartach powieści Drużyna Pierścienia.

Kurhany – to jedne z najstarszych, zachowanych budowli wzniesionych rękoma Ludzi w fikcyjnym świecie Śródziemia.

Rivendell (sind. Imladris, w przekładzie Jerzego Łozińskiego Tajar) – miasto elfów ze świata Śródziemia, stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Rivendell jest położone na brzegu przełomu rzeki Bruinen (jedno z głównych wejść do Rivendell znajduje się obok brodu Bruinen), pod Górami Mglistymi. Siedziba i azyl elfów w ukrytej dolinie o stromych stokach, położonej w Klinie, założona w 1697 roku Drugiej Ery przez Elronda, który schronił się tu wraz z resztkami Gwaith-i-Mirdain po zniszczeniu Eregionu. Większość elfów z Rivendell była Eldarami – należeli do nich Gildor, Glorfindel i Erestor.

Caradhras – Był to wielki szczyt górski w pasmie Gór Mglistych, jeden z trzech pod którymi leżała Moria, słynna siedziba krasnoludów z Plemienia Durina. Z całej trójki Caradhras położony był najbardziej na północny wschód. Jego szczyt okrywała śnieżna czapa, natomiast strome zbocza były nagie i widać było ich ciemnoczerwoną barwę (do czego nawiązuje nazwa góry). U jej korzeni znajdowały się złoża mithrilu i tam ukrył się jeden z Balrogów w końcu Pierwszej Ery, po Wojnie Gniewu.

Moria (Khazad-dûm) – stworzone przez J.R.R. Tolkiena fikcyjne miasto, najstarsza i największa z krasnoludzkich siedzib Śródziemia. Miasto znajdowało się w podziemiach Gór Mglistych nieco na północ od Lothlórien. Górowały nad nim i z daleka znaczyły jego położenie trzy szczyty: Celebdil,Fanuidhol i Caradhras. Pod Caradhrasem przebiegała Przełęcz Czerwonego Rogu, jedna z dwóch znanych naziemnych przepraw przez góry. Z obu ich ścian brały swoje źródło rzeki: po stronie zachodniej Sirannon, a po wschodniej Celebrant, zasilający położone poniżej i otaczane szacunkiem przez krasnoludówJezioro Zwierciadlane. Po obu stronach gór Khazad-dûm graniczyło z siedzibami elfów. Znacznie żywsze okazały się kontakty jego mieszkańców z leżącym na zachodzie Eregionem niż położonym na wschodzie Lórien.

Lothlórien (z sin. Kwiat Lórien, nan. Lórinand – Złota Dolina, qya. Laurelindórinan – Dolina Śpiewającego Złota, także roh. Dwimordene – Nawiedzona Dolina) lub Lórien – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkienamitologii Śródziemia. Stolicą tej krainy było miasto Caras Galadhon, rozlokowane na telain wśród gałęzi ogromnych mallornów i otoczone żywopłotem. Było położone w samym sercu Lothlórien, w obszarze zwanym Egladil (sin. Klin).

premiera: 10.12.2001 premiera PL: 15.02.2002 czas trwania:  178, 208(Ex. Ed.)228 min (Spec. Ex. Blu-Ray Ed.)

produkcja: USA, Nowa Zelandia

gatunek: fantasy, przygodowy

reżyser: Peter Jackson

obsada ( Drużyna Pierscienia):

Elijah Wood – Frodo Baggins – bohater literacki, główny bohater powieści J. R. R. Tolkiena Władca Pierścieni. Hobbit z Shire. Urodził się 22 września 2968 roku Trzeciej Ery, a odszedł ze Śródziemia 29 września 3021 roku Trzeciej Ery.

Ian McKellen – Gandalf – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Hobbit i Władca Pierścieni. Jest jednym z pięciu Istarich, którzy przybyli do Śródziemia na początku Trzeciej Ery.

Viggo Mortensen – Aragorn (Obieżyświat) – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. Był Dúnadanem, Strażnikiem Północy, urodził się 1 marca 2931 roku Trzeciej Ery jako syn Arathorna II i jego żonyGilraeny. Był bezpośrednim potomkiem Elendila i Isildura, założycieli dynastii królów Gondoru i Arnoru. Nazwany został po swym przodku, Aragornie I.

Sean Astin – Samwise Gamgee – hobbit, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena pt. Władca Pierścieni. Był przyjacielem Froda Bagginsa i wraz z nim wyruszył w kierunku Góry Przeznaczenia, gdzie Frodo miał zniszczyć Pierścień Władzy. Jego przyjaciółmi byli również Peregrin Tuk i Meriadok Brandybuck.

Sean Bean – Boromir (ur. w 2978, zm. w 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologiiŚródziemia. Był Dúnadanem z Gondoru, starszym synem namiestnika Gondoru Denethora II i Finduilas oraz bratem Faramira. Należał do grupy dziewięciu członków Drużyny Pierścienia.

John Rhys-Davies – Gimli jest jednym z głównych bohaterów powieści J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Gimli jest krasnoludem z roduDurina, najstarszego z siedmiu ojców tej rasy. Gimli był członkiem Drużyny Pierścienia, a jego umiejętność władaniatoporem niejednokrotnie okazała się wielce pomocna. Gimli należał do królewskiego rodu i był spokrewniony m.in. z Thorinem Dębową Tarczą.

Orlando Bloom – Legolas (sin. Zielony liść) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Legolas był elfem, jednym z członków Drużyny Pierścienia, synem króla Mrocznej Puszczy, Thranduila.

Dominic Monaghan – Meriadok Brandybuck (Merry) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa.

Billy Boyd – Peregrin Tuk (Pippin) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, hobbit, jeden z bohaterów Władcy Pierścieni. Peregrin I Tuk, w młodości nazywany Pippinem, syn Paladina II Tuka, był najmłodszym uczestnikiem wyprawy mającej na celu zniszczenie Jedynego Pierścienia.

Poza drużyną:

Ian Holm – Bilbo Baggins – postać literacka, główny bohater powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkiena oraz jedna z postaci drugoplanowych w powieści Tolkiena Władca Pierścieni. Bilbo był zamożnym hobbitem, synem Bunga Bagginsa i Belladony Tuk (córki Starego Tuka). Urodził się 22 września 2890 roku Trzeciej Ery. Mieszkał wBag End w Hobbitonie.

Hugo Weaving – Elrond (sin. gwiazda-kopuła) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Był panem Rivendell, potomkiem władców żyjących Pierwszej Erze, który pozostawał w Śródziemiu do Trzeciej Ery.

Christopher Lee – Saruman – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, Istar. Najpotężniejszy z Istarich wysłanych do Śródziemia. Zajmował wyższą pozycję, niż pozostali, został więc przywódcą wyprawy i otrzymał szaty koloru białego.

Liv Tyler – Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Była półelfką, córką półelfa Elronda i Celebríany, wnuczką Galadrieli i Celeborna.

arwena2.jpg

Cate Blanchett – Galadriela (sin. świetliście ukoronowana) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Wywodziła się z elfickiego plemienia Ñoldorów. Galadriela była córką Finarfina i Eärweny.

nagrody:

Oscary wygrane: 4 | nominacje: 9

rok typ nagroda kategoria
2002 wygrana Oscar Najlepsza charakteryzacja
Najlepsza muzyka oryginalna Howard Shore
Najlepsze efekty specjalne
Najlepsze zdjęcia Andrew Lesnie
nominacja Oscar Najlepszy film Barrie M. Osborne, Fran Walsh, Peter Jackson
Najlepszy aktor drugoplanowy Ian McKellen
Najlepszy reżyser Peter Jackson
Najlepszy scenariusz adaptowany Fran Walsh, Peter Jackson, Philippa Boyens
Najlepsza piosenka „May It Be”, wyk. Enya
Najlepsza scenografia Dan Hennah, Grant Major
Najlepsze kostiumy Ngila Dickson, Richard Taylor
Najlepszy dźwięk Christopher Boyes, Gethin Creagh,Hammond Peek, Michael Semanick
Najlepszy montaż John Gilbert

Złote Globy nominacje: 4

rok typ nagroda kategoria
2002 nominacja Złoty Glob Najlepszy dramat
Najlepszy reżyser Peter Jackson
Najlepsza muzyka Howard Shore
Najlepsza piosenka „May It Be”, wyk. Enya

BAFTA wygrane: 5 | nominacje: 8

rok typ nagroda kategoria
2002 wygrana BAFTA Najlepszy film Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Tim Sanders
Najlepsze efekty specjalne
Nagroda im. Davida Leana za najlepszą reżyserięPeter Jackson
Nagroda publiczności dla najlepszego filmu
Najlepsza charakteryzacja
nominacja BAFTA Najlepszy aktor pierwszoplanowy Ian McKellen
Najlepszy scenariusz adaptowany Fran Walsh, Peter Jackson, Philippa Boyens
Najlepsze zdjęcia Andrew Lesnie
Najlepsza scenografia Grant Major
Najlepsze kostiumy Ngila Dickson
Najlepszy montaż John Gilbert
Nagroda im. Anthony’ego Asquitha za najlepszą muzykę filmową Howard Shore
Najlepszy dźwięk Christopher Boyes, David Farmer,Ethan Van der Ryn, Gethin Creagh, Hammond Peek,Michael Semanick, Mike Hopkins

ocena: 8 / 10

plusy: piękne zdjęcia, szczególnie krajobrazy robią wielkie znaczenie, charakteryzacja oraz efekty specjalne na bardzo wysokim poziomie,  dobrze dobrana obsada, fabuła jak nie trudno się domyśleć z uwagi na książkowy pierwowzór daje radę,

minusy: pewne nieścisłości w porównaniu z książką, jedno wymiarowość bohaterów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s