The Sopranos IV

Posted: 13 grudnia, 2012 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S04

opis sezonu 4.: główną osią fabuły są nieporozumienia, przeradzające się w co raz większy konflikt między nowojorską rodziną Lupertazzi a DiMeo/Soprano pod wodzą  Ton’ego. W tle naturalnie wielkie pieniądze wynikające z rewitalizacji wybrzeża Jersey oraz projektu HUD. Rodzinę nie ominą również problemy wewnątrz: narkotyki Christophera, długi język Paulie’go oraz brutalność Ralp’iego na pewno nie pomagają żyć Grubemu bezstresowo. A jako bonus otrzymujemy platoniczna miłość Carmeli..i Furio.

czas akcji (teraźniejszość-2002)

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

produkcja: HBO premiera: 15.09.2002 kontynuacja: wiosna 2004

ocena: 7,5 / 10

plusy: Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Christopher, Furio, Ralph), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, tematyka niezmiennie zachwyca natomiast sama fabuła..nieco zwalnia, także finał nie co zawodzący, jak do tej pory najsłabszy sezon.

minusy: słabsze role kobiece, choroby Tony’go(a także jego syna) jakość ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić i uwierzyć, miłosne rozterki Carmeli..no smutne.

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo boss w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey.

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia.

Michael Imperioli — Christopher “Chrissi “Moltisanti, bratanek Tonego, nowy członek rodziny.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Steven Van Zandt — Silvio “Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie “Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman “Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John “Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano często współpracuje.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Drea de Matteo — Adriana La Cerva – narzeczona Christophera, spokrewniona rodziną Aprille.

Aida Turturro – Janice Soprano Baccalieri – siostra Tony’go przyjeżdża z Seattle aby zaopiekować się matka jak i jej domem.

Steven R. Schirripa — Bobby “Bacala” Baccalieri – wielki opiekun i powiernik Juniora Soprano,

Federico Castelluccio — Furio Giunta – włoski nabytek ekipy Tone’go.

Artie Bucco – przyjaciel Tone’go z dzieciństwa a także szef kuchni w ulubionej restauracji czyli Nuovo Vesuvio

Ralph Cifaretto – ambitny i bardzo przedsiębiorczy członek rodziny, który powraca z Miami.

Carmine Lupertazzi – boss rodziny Lupertazzi, jednej z pięciu rodzin nowojorskich.

lista odcinków (13):

Nr odcinka Tytuł Reżyser Scenariusz Opis
40 „For All Debts Public and Private” Allen Coulter David Chase Tony pomaga Juniorowi z rachunkami które się nagromadziły. Carmela chce dowiedzieć się więcej o finansach rodziny. Christopher dostaje informacje o mężczyźnie który prawdopodobnie zabił jego ojca. Adriana zaprzyjaźnia się z agentką FBI w przebraniu.
41 „No Show” John Patterson Terence Winter,
David Chase
Nasilają się pretensje na temat nominacji Christophera jako kapitana ekipy Pauliego. Meadow popada w depresje i oznajmia, że przeprowadza się do Europy. Adriana dowiaduje się, że jej nowa przyjaciółka Danielle jest tak naprawdę agentką Ciccerone. Tony zaczyna się przejmować gdy Janice i Ralph rozpoczynają poważny związek.
42 „Christopher” Tim Van Patten Maria Laurino,
Michael Imperioli
Pierwszy proces w rodzinie Soprano od 16 lat, pozwanym jest Corrado Soprano (Junior). Grupaindian planuje zakłócić przebieg uroczystości z okazji dnia Kolumba. Bobby Bacala staje się wdowcem. Ralph zostaje odtrącony przez coraz większą liczbę ludzi.
43 „The Weight” Jack Bender Terence Winter Johnny Sack wścieka się na Ralpha, który zażartował sobie z wagi jego żony, Ginny. Carmela odkrywa, że pociąga ją Furio, który urządza „parapetówkę”. Tony martwi się, że Meadow porzuci karierę po tym jak zatrudnia się jako wolontariuszka.
44 „Pie-O-My” Henry J. Bronchtein Robin Green,
Mitchell Burgess
Ralph inwestuje pieniądze w konia wyścigowego którego Tony zostaje wspólnikiem. Adriana spotyka się z nowym agentem FBI, któremu będzie przekazywać informacje. Przejmowanie sie finansami przez Carmelę napręża atmosferę pomiędzy nią a Tonym. Janice rozpoczyna znajomość z Bobbym Bacala.
45 „Everybody Hurts” Steve Buscemi Michael Imperioli Uzależnienie Christophera od heroiny coraz gorzej na niego wpływa. Tony dowiaduje się, że Gloria Trillo, popełniła samobójstwo. Po utracie dużej ilości gotówki Artie Bucco rozważa popełnienie samobójstwa. A.J. staje się zazdrosny o bogactwo jego nowej dziewczyny.
46 „Watching Too Much Television” John Patterson David Chase,
Robin Green,
Terence Winter,
Mitchell Burgess
Po czterech miesiącach nieobecności, Paulie zostaje wypuszczony i rodzina organizuje dla niego przyjęcie w Bada Bing. Adriana szuka sposobu na zaręczenie się z Christopherem, ale tylko dlatego, że mogłaby się powołać na małżeński przywilej i odmówić zeznań przeciw niemu.
47 „Mergers and Acquisitions” Dan Attias David Chase,
Robin Green,
Terence Winter,
Mitchell Burgess
Tony rozważa rozpoczęcie kolejnego związku. Paulie martwi się o dobry byt jego matki w Green Grove. Furio szuka porady co ma zrobić ze swoimi uczuciami w stosunku do Carmeli, niezważając czy jest to obustronne uczucie.
48 „Whoever Did This” Tim Van Patten Robin Green
Mitchell Burgess
Junior wykorzystuje sposób na zawieszenie procesu. Ralph rozpacza kiedy jego syn zostaje ciężko ranny i nie wiadomo czy przeżyje. Tony mści się po tym jak dowiedział się o śmierci konia Pie-O-My, który zginął pożarze stajni.
49 „The Strong, Silent Type” Alan Taylor David Chase Tony interweniuje i wysyła Christophera na odwyk. Ludzie zastanawiają się gdzie jest Ralph Cifaretto. Furio stara się zachować dystans do Carmeli.
50 „Calling All Cars” Tim Van Patten David Chase,
Robin Green,
Terence Winter,
Mitchell Burgess
Sposób uniknięcia procesu przez Juniora nie powodzi się. Janice stara sie sterować Bobbym Bacala aby wyprowadzić go ze smutku w jakim się znajduje. Dr Melfi może stracić jednego z najciekawszych pacjentów.
51 „Eloise” James Hayman Terence Winter Bez uprzedzenia Furio wraca z powrotem do Włoch, powodując złość Tony’ego, i łamiąc serce Carmeli. Restauracja Carmina zostaje zniszczona przez wandali. Coroczna herbatka Meadow z jej matką staje się powodem sporu. Paulie i Silvio spierają się. Johnny Sack zajmuje pozycję która może dużo zmienić.
52 „Whitecaps” John Patterson Robin Green,
David Chase,
Mitchell Burgess
Proces Juniora zmierza ku końcowi. Tony chce kupić domek nad morzem dla swojej rodziny. Jego starania o zachowanie małżeństwa zostają zaprzepaszczone przez telefon od jego kochanki, Iriny. Po zmianie planów Christopher jest zmuszony do zabicia dwóch niedoszłych zabójców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s