The Sopranos III

Posted: 19 listopada, 2012 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S03

opis sezonu 3.: Tony rządzi rodziną żelazną ręką, która po usunięciu szczura ma się dobrze, wpływy wuja (teoretycznie Bossa) są marginalizowane, a na horyzoncie pojawia się wielki kontrakt na rewitalizacje nadbrzeża Jersey,,co poza tym? dwa pogrzeby, krótka miłość do Mercedesa, słynne „Pine Barrens”, pojawia się nowy Mikołaj, nowy orzech do zgryzienia dla Tone’go(Ralphie) oraz nowe aresztowania..

czas akcji (teraźniejszość)

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

produkcja: HBO premiera: 04.03.2001 kontynuacja: jesień 2002

ocena: 9 / 10

plusy: Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Christopher, Furio), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, genialna fabuła a zarazem tempo serialu, które bardzo często zwalnia by przyspieszyć, tematyka którą porusza serial..nie może być lepsza, także świetne nawiązania do popkultury, czarny humor.

minusy: słabsze role kobiece, choroby Tony’go(a także jego syna) jakość ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić i uwierzyć, irytujący motyw ze śpiewająca rybą.

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo boss w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey.

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia.

Michael Imperioli — Christopher “Chrissi “Moltisanti, bratanek Tonego, nowy członek rodziny.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Steven Van Zandt — Silvio “Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie “Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman “Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John “Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano często współpracuje.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Drea de Matteo — Adriana La Cerva – narzeczona Christophera, spokrewniona rodziną Aprille.

Aida Turturro – Janice Soprano Baccalieri – siostra Tony’go przyjeżdża z Seattle aby zaopiekować się matka jak i jej domem.

Steven R. Schirripa — Bobby “Bacala” Baccalieri – wielki opiekun i powiernik Juniora Soprano,

Federico Castelluccio — Furio Giunta – włoski nabytek ekipy Tone’go.

Artie Bucco – przyjaciel Tone’go z dzieciństwa a także szef kuchni w ulubionej restauracji czyli Nuovo Vesuvio

Ralph Cifaretto – ambitny i bardzo przedsiębiorczy członek rodziny, który powraca z Miami.

Giacomo Michael Aprile, Jr. – student Rutgers oraz syn najbliższego przyjaciela Tone’go a także byłego bossa rodziny, Jackie’go Aprile

lista odcinków (13):

Nr odcinka Tytuł Reżyser Scenariusz Opis
27 Mr. Ruggerio’s Neighborhood” Allen Coulter David Chase Meadow rozpoczyna studia na Uniwersytecie Columbia. A.J. nadal ignoruje autorytet rodziców. Carmela zaczyna brać lekcje tenisa. FBI zakłada podsłuch w domu rodziny Soprano, ale ich plany komplikują się gdy w piwnicy domu wybucha bojler. Patsy Parisi planuje zemstę za śmierć swojego brata.
28 „Proshai, Livushka” Tim Van Patten David Chase Tony dostaje ataku kiedy dowiaduje się, że nowym chłopakiem Meadow jest, Noah Tannenbaum, żydowski Afroamerykanin. FBI chce aby Livia zeznawała przeciw Tony’emu. Jednak umiera ona z powodu rozległego wylewu. Janice wraca z Seattle aby przygotować pogrzeb i otrzymać swoja część spadku.
29 „Fortunate Son” Henry J. Bronchtein Todd A. Kessler Tony czyni wielki krok w terapii z dr Melfi w próbie stwierdzenia co jest powodem jego ataków. Christopher staje się członkiem rodziny, ale partaczy swoje pierwsze zadanie. A.J. jest jednym z lepszych graczy w swojej drużynie footballowej, ale nieoczekiwanie dostaje ataku i mdleje, gdy zostaje kapitanem obrony.
30 „Employee of the Month” John Patterson Robin Green,
Mitchell Burgess
Dr Melfi sugeruje, aby Tony przyszedł na sesję ze swoją żoną Carmelą, aby starać sie następny poziom w terapii. Wbrew zakazom Tony’ego, Ralph Cifaretto zaczyna wprowadzać Jackiego Aprile Jr do rodzinnego biznesu. Dr Melfi rozważa, aby poprosić Tony’ego o zemstę na człowieku który ją napadł i zgwałcił.
31 „Another Toothpick” Jack Bender Terence Winter Wspólna sesja Tony’ego i Carmeli nie idzie najlepiej. Bobby Bacala Sr. wraca z emerytury aby zemścić się na Mustangu Sally. Wujek Junior dzieli się z Tonym diagnozą o raku. Meadow nieświadomie zabiera do akademika lampkę w której FBI ukryło podsłuch.
32 „University” Allen Coulter David Chase,
Terence Winter,
Todd A. Kessler,
Robin Green,
Mitchell Burgess
Tancerka z Bada Bing związana z Ralphem zwraca się do Tony’ego. Życie towarzyskie Meadow w collegu staje się coraz gorsze. Związek Ralpha z jedną z tancerek Bada Bing prowadzi do śmierci. Tony jest poruszony śmiercią młodej dziewczyny.
33 „Second Opinion” Tim Van Patten Lawrence Konner Wujek Junior przechodzi operację usunięcia raka żołądka. Żona (wdowa) Pussy’ego skarży się Carmeli, że ma mało pieniędzy. Tony reaguje na to stanowczo, dając jej do zrozumienia ze dostaje wystarczająco dużo. Carmela rozważa wpłacenie dużej sumy pieniędzy dla Uniwersytetu Columbia. Dostaje także wstrząsającą radę od psychoterapeuty rekomendowanego przez dr Melfi. Tony zaczyna się martwić o jakość leczenia Juniora.
34 „He Is Risen” Allen Coulter Robin Green,
Todd A. Kessler,
Mitchell Burgess
Tony czyje, że Ralph jest winny przeprosin, ale jednocześnie odcina go od Bada Bing. Meadow zaczyna poważny związek z Jackie Jr. Tony rozważa kupno nowego auta. Po kolejnej zniewadze Tony odwołuje zaproszenie dla Ralpha i Rosalie Aprile na uroczysty obiad z okazji święta dziękczynienia.
35 „The Telltale Moozadell” Dan Attias Michael Imperioli Tony daje dobre rady dla Jackiego, w sprawie jego związku z Meadow, ale ten nie chce go słuchać. Związek pozamałżeński Tony’ego rozwija się. W dniu urodzin Carmeli, A.J., wraz z przyjaciółmi, niszczy szkolną własność, ale mimo to szkoła nie zawiesza go. Christopher przejmuje klub nocny i daje go w prezencie Adrianie.
36 „…To Save Us All From Satan’s Power” Jack Bender Robin Green,
Mitchell Burgess
Zbliża się Boże Narodzenie i Janice oferuje, że ona w tym roku ugotuje uroczysty obiad. Bobby Bacala zostaje zwerbowany do odegrania roli św. Mikołaja na corocznym przyjęciu w Satriale. Jackie Jr zaczyna wkraczać na zła drogę i Tony stara się go z tego wyciągnąć.
37 „Pine Barrens” Steve Buscemi Tim Van Patten,
Terence Winter
Standardowa egzekucja staje się dramatem dla Pauliego i Christophera. Po próbie zabiciarosyjskiego dłużnika w lesie, gubią się i ledwo co udaje im się wyjść z tego cało, podczas gdy Rosjanin ucieka. Związek Tony’ego psuje się, tak samo jak związek Meadow i Jackie Jr.
38 „Amour Fou” Tim Van Patten David Chase Tony prosi dr Melfi o radę w sprawie swojego związku z Glorią. Kiedy ścieżki Carmeli i Glorii krzyżują się Tony postanawia zerwać tą znajomość aby wyeliminować ryzyko. Jackie Jr wraz ze znajomymi postanawia zrobić „chory” skok, aby zyskać szacunek.
39 „Army of One” John Patterson David Chase,
Lawrence Konner
Tony każe Ralphowi podjąć decyzję o losie Jackie Jr. A.J. zostaje wyrzucony ze szkoły i jego rodzice rozważają wysłanie go do szkoły wojskowej. Przed wysłaniem zostaje odkryte, że A.J. odziedziczył charakterystyczne cechy po swoim ojcu. Policja stanowa przygotowuje zasadzkę na pogrzebie Jackiego Jr.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s