The Sopranos II

Posted: 7 listopada, 2012 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S02

opis sezonu 2.: Tony zostaje donem rodziny mafijnej DiMeo. Niespodziewanie, Pussy powraca. Junior został aresztowany, a Livia leży w szpitalu po przeżytym zawale. Dr Melfi ukrywa się na prośbę Tony’ego. Siostra Tony’ego, Janice wraca w rodzinne strony z Seattle a po 10 latach w więzieniu do gry wraca Richie Aprille. Poza tym Christopher próbuje sił w branży filmowej, Tony odwiedza Neapol a do Jersey na wakacje przyjeżdża Furio..no i rozgrywana jest „Executive Game„.

czas akcji (teraźniejszośc)

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

Rodzina Soprano mieszka przy 633 Stag Trail Road w North Caldwell, NJ. (Faktyczny adres domu to 14 Aspen Drive, North Caldwell, NJ.

Intro pokazujące w skrócie drogę z Nowego Jorku, Tony wyjeżdża z tunelu Lincolna i wjeżdża na autostradę w New Jersey. Pokazywane są liczne punkty charakterystyczne w okolicy miasta Newark. Motyw kończy się wjazdem Tony’ego na podjazd jego domu na przedmieściach North Caldwell w hrabstwie Essex.

produkcja: HBO premiera: 16.01.2000 kontynuacja: zima 2001

ocena: 9,5 / 10

plusy: pierwsze kilka minut drugiego sezonu..najlepsze intro jakie widziałem, tak samo zakończenie, rewelacja; Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Pussy, Christopher, Furio), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, genialna fabuła a zarazem tempo serialu, które bardzo często zwalnia by przyspieszyć, tematyka którą porusza serial..nie może być lepsza, nawiązania do filmów z przeszłości(m.in. wybieranie ulubionych scen z Ojca Chrzestnego),

minusy: słabsze role kobiece, choroby Tony’go jakość ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić i uwierzyć.

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo capo w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia

Michael Imperioli — Christopher “Chrissi “Moltisanti, bratanek Tonego, jego osobisty kierowca, nienależący jeszcze do mafii ale już dla niej pracujący.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, capo a później boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Vincent Pastore — Sal “Big Pussy” Bonpensiero – przyjaciel Tonego, żołnierz w jego ekipie.

Steven Van Zandt — Silvio “Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie “Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman “Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John “Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano czasem współpracuje, czasem walczy.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Nancy Marchand — Livia Soprano – schorowana matka Tonego.

Drea de Matteo — Adriana La Cerva – narzeczona Christophera, spokrewniona z Richie Aprille

Aida Turturro – Janice Soprano Baccalieri – siostra Tony’go przyjeżdża z Seattle aby zaopiekować sie matka jak i jej domem.

David Proval — Richie Aprile – brat Jackie’go Aprile, byłego dona rodziny, wraca po 10 letniej odsiadce.

Steven R. Schirripa — Bobby „Bacala” Baccalieri – wielki opiekun i powiernik Juniora Soprano

Federico Castelluccio — Furio Giunta – włoski nabytek ekipy

lista odcinków (13):

Nr odcinka Tytuł Reżyser Scenariusz Opis
14 „Guy Walks into a Psychiatrist’s Office…” Allen Coulter Jason Cahill Kilka miesięcy później Tony zostaje donem rodziny mafijnej DiMeo. Niespodziewanie, Pussy powraca. Junior został aresztowany, a Livia leży w szpitalu po przeżytym zawale. Dr Melfi ukrywa się na prośbę Tony’ego. Siostra Tony’ego, Janice wraca w rodzinne strony.
15 „Do Not Resuscitate” Martin Bruestle Frank Renzulli,
Robin Green,
Mitchell Burgess
Tony stara się ustawić protest budowlańców, za który będzie musiał zapłacić wujek Junior. Adwokat Juniora załatwią wypuszczenie go z więzienia, za to został zastosowany areszt domowy. Pussy jest naciskany przez agenta FBI. Janice i Tony omawiają możliwość wydania prośby o nie reanimowanie Livii po jej śmierci.
16 „Toodle Fucking-Oo” Lee Tamahori Frank Renzulli Po dziesięciu latach z więzienia wychodzi Richie Aprile, brat Jackiego Aprile, i wraca do rodzinnego interesu. Jego sposób widzenia biznesu sprzed 10 laty, a to jak się wszystko odbywa teraz prowadzą do konfliktu pomiędzy nim i Tonym. Meadow rujnuje dom swojej babci, a ustalenie dla niej kary prowadzi do sporu między Carmelą a Janice.
17 „Commendatori” Tim Van Patten David Chase Tony, Paulie i Christopher wyjeżdżają w interesach do Włoch. Gdy mąż wyjechał, Carmela rozważa przyszłość ich małżeństwa. We Włoszech Tony dobija targu z kobietą bossem. Angie Bonpensiero zwierza się Carmeli, że chce się rozwieść z Pussym.
18 „Big Girls Don’t Cry” Tim Van Patten Terence Winter Jako część umowy Tony’ego, neapolitańczyk Furio Giunta przylatuje do USA jako nowy dodatek do swojej ekipy. Christopher potajemnie uczęszcza na zajęcia z aktorstwa. Pussy okazuje wrogość w stosunku do nowego przybysza. Dr Melfi postanawia wznowić sesje z Tonym.
19 „The Happy Wanderer” John Patterson Frank Renzulli Tony dyskutuje z dr Melfi o ludziach którzy czynią go „nieszczęśliwym”. Sean Gismonte i Matthew Bevilaqua zaczynają pracę podczas potajemnych gier w pokera. Kolega z liceum Tony’ego prosi go, aby ten dopuścił go do tych gier. Janice próbuje manipulować Richiem.
20 „D-Girl” Allen Coulter Todd A. Kessler A.J. sprzeciwia się autorytetowi rodziców i nie chce przyjąć bierzmowania. Christopher rozpoczyna romantyczne i zarazem profesjonalne wpływy podczas wchodzenia w świat kręcenia filmów. Pussy zostaje zmuszony do noszenia podsłuchu. Tony zmusza A.J.a do przyjęcia bierzmowania, i ucząc się z zajęć aktorstwa na które chodzi Christopher, stawia mu ultimatum.
21 „Full Leather Jacket” Allen Coulter Robin Green,
Mitchell Burgess
W związku z zbliżającym się czasem rekrutacji na studia dla Meadow, Carmela stara się, przez siostrę Jeannie Cusamano, faworyzować ją. Richie stara sie zdobyć zaufanie Tony’ego. Matthew i Sean wymyślają chory plan zdobycia szacunku. Życie Christophera jest zagrożone.
22 „From Where to Eternity” Henry J. Bronchtein Michael Imperioli Christopher przeżywa jednominutowe zatrzymanie akcji serca i „odwiedza zaświaty”. W Pauliem rośnie strach, że jest ścigani przez jego dawne ofiary. Po śmierci Seana, po jego nieudanej próbie zabicia Christophera, Tony szykuje zemstę na drugim strzelcu, Matthew Bevilaqua. Dr Melfi przeszkadza odraza do zawodu Tony’ego.
23 „Bust Out” John Patterson Robin Green,
Frank Renzulli,
Mitchell Burgess
Tony zaczyna się bać, gdy okazuje się, że jest naoczny świadek morderstwa Matthew. Pussy sprzedaje FBI fałszywe informacje. Richie wraz z manipulantką, Janice, stara się znaleźć wsparcie u Juniora w sprawie sprzątnięcia Tony’ego. Carmela dzieli namiętne momenty z szwagrem Davida Scatino.
24 „House Arrest” Tim Van Patten Terence Winter Po rozmowie ze swoim prawnikiem, Tony postanawia spędzić jakiś czas w swoim biurze w firmie zarządzającej odpadami. Richie i Junior podejmują ryzyko rozkręcenia przynoszącego profity handlu kokainą. Zdrowie Tony’ego sie pogarsza, tak samo jak zdrowie dr Melfi. Junior godzi się ze swoją byłą dziewczyna podczas aresztu domowego.
25 „The Knight in White Satin Armor” Allen Coulter Robin Green,
Mitchell Burgess
Richie nadal jest nieposłuszny w stosunku do Tony’ego, po czym oświadcza się Janice. Kiedy Tony stara się zerwać znajomość ze swoją kochanką, Iriną, ona stara się popełnić samobójstwo. Mała kłótnia przeradza się w przemoc, która rozwiązuje problemy z Janice i Richiem.
26 „Funhouse” John Patterson David Chase,
Todd A. Kessler
Tony dostaje zatrucia pokarmowego dzień przed zakończeniem szkoły przez Meadow; starając się wyleczyć, jego sny prowadzą go potwierdzenia podejrzeń co do starego przyjaciela. Znajduje dowody na to że Pussy jest informatorem i wraz z Silem i Pauliem kończą tę sprawę. FBI otrzymuje pozwolenie na przeszukanie domu Tony’ego i aresztuje go.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s