Sherlock II

Posted: 30 września, 2012 in Sherlock
Tagi:

Sherlock S02

opis fabuły:  Sherlock Holmes był zawsze człowiekiem nowoczesnym – to świat wokół niego się starzał. Teraz słynny detektyw wraca do formy: jest bystry, twardy, osadzony we współczesnym świecie, ma trudny charakter i jest niebezpieczny. Sherlock umie rozpoznać programistę po krawacie, a pilota linii lotniczych po kciukach. Ma chłodny, analityczny umysł. Zarabia na życie – próbując także uniknąć nudy, która często mu doskwiera – rozwiązując zagadki kryminalne. Watson i Holmes bardzo się od siebie różnią, ale i doskonale się dopełniają. Intelekt Sherlocka wiele zyskuje w połączeniu z pragmatyzmem Watsona. Razem rozwiązują kryminalne zagadki w dość nietypowy sposób. (z hatak.pl) Sezon drugi składa się z trzech epizodów.

Epizod 1. (4.) A Scandal in Belgravia / Skandal w dzielnicy Belgravia (01.01.2012)

Sherlock zostaje zaangażowany w sprawę dominy, Irene Adler, która jest w posiadaniu wielu kompromitujących zdjęć i materiałów, dotyczących członków rządu czy nawet rodziny królewskiej. Proste z pozoru zadanie odzyskania zdjęć przeradza się w potyczkę dwóch wielkich umysłów, doprawioną m.in. pojawieniem się kilku agentów CIA, którzy nie cofną się przed niczym, żeby tylko odzyskać bezcenny telefon.

Epizod 2.(5.) The Hounds of Baskerville / Demony Baskerville (08.01.2012)

Do zdesperowanego Sherlocka na nikotynowym odwyku zgłasza się Henry Knight, który prosi detektywa o rozwiązanie zagadki śmierci swojego ojca. Mężczyzna zginął dwadzieścia lat temu, przypuszczalnie zaatakowany przez diabelskiego psa. Wygląda na to, że potwór znowu kręci się po okolicy…

Epizod 3. (6.) The Reichenbach Fall / Upadek Reichenbacha (15.01.2012)

Jim Moriarty powraca. Po trzech efektownych włamaniach zostaje uniewinniony. Podczas wizyty w mieszkaniu Sherlocka zapowiada rozwiązanie Ostatniego Problemu i upadek detektywa. Sherlock musi chronić nie tylko własną reputację, ale też życie swoje i przyjaciół.

ocena(sezon 2): 10 / 10

plusy: wybitny sezon, odcinki 1 i 3 są na niesamowitym poziomie, generalnie nieosiągalnym dla filmów współcześnie  niebanalna fabuła, lekko oparta na opowiadaniach,  każdy odcinek wciąga, każdy daje odpowiedzi, świetni bohaterowie, monologi sherlocka mistrzowskie, jakość produkcji, montaż na wysokim poziomie, brak niepotrzebnych scen, zapychaczy, sama esencja, mimo tylko trzech odcinków serial ma wszystko co powinien mieć.

minusy: brak.

czas akcji: teraźniejszość (2010)

miejsce akcji:

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy (po Moskwie i Stambule, przed Paryżem), jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak iaglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 7,8 mln (2010 r.) na obszarze 1 607 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

TOP 10 Londyn (sport)

Stadion Wembley (Nowy Wembley) – angielski narodowy stadion sportowy znajdujący się w dzielnicy Wembley wLondynie. Obecny Wembley powstał na miejscu starego stadionu, który został wyburzony w roku 2003. Posiada 90 000 miejsc i jest trzecim co do wielkości stadionem w Europie (po Stadion Strahov w Pradze i Camp Nou wBarcelonie). Biorąc pod uwagę rozwiązania techniczne i architektoniczne, a także koszt budowy, jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Stadion został zbudowany w latach 2003-2006. Pierwszy oficjalny mecz na nowym Wembley odbył się 24 marca 2007 pomiędzy piłkarskimi reprezentacjami Anglii i Włoch do lat 21. Zakończył się wynikiem 3:3. Wembley był gospodarzem finału piłkarskiej Ligi Mistrzów w 2011roku[1], a także będzie gospodarzem w 2013 roku, co jest spowodowane 150-leciem The Football Association.

Wimbledon – tenisowy turniej zaliczany do turniejów Wielkiego Szlema. Rozgrywany jest on od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy w świecie – The Championships. Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Wielkiego Londynu (w London Borough of Merton), położonej na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

The Boat RaceUniversity Boat Race lub Oxford and Cambridge Boat Race – coroczne zawody wioślarskie, rozgrywane pomiędzy osadami Oxford University Boat Club i Cambridge University Boat Club. Obie ekipy składają się z ośmiu zawodników, zawody rozgrywane są na Tamizie. Zazwyczaj odbywają się w ostatnią sobotę marca lub pierwszy piątek kwietnia. W latach 2010–2012, z inicjatywy sponsora, wyścig nosił nazwę Xchanging Boat Race. Po raz pierwszy zawody te zorganizowano w 1829 roku, a co roku odbywają się od roku 1856, z przerwami spowodowanymi I wojną światową i II wojną światową. Długość toru wynosi 4.2 mili (6.8 km) na odcinku Tamizy od Putney do Mortlake. Według stanu na 2012 roku Cambridge zwyciężyło 81 razy, Oxford 76 razy, a raz wyścigu nie rozstrzygnięto. W 2010 roku zawody z brzegu rzeki obserwowało około ćwierć miliona widzów.

Stadion Olimpijski – wielofunkcyjny stadion w stolicy Wielkiej Brytanii, w Londynie. Został wybudowany w latach 2007–2011 z myślą o igrzyskach olimpijskich 2012, których obiekt będzie główną areną. Pojemność stadionu wynosi 80 000 widzów, a jego budowa, wraz z zakupem gruntu oraz parkiem olimpijskim pochłonęła 537 mln funtów. Po igrzyskach planuje się przebudowę obiektu i przekazanie go jednemu z londyńskich klubów piłkarskich (najprawdopodobniej będzie to West Ham). W 2017 roku będzie areną lekkoatletycznych mistrzostw świata.

Aquatics Centre (Centrum Sportów Wodnych) – duża pływalnia zlokalizowana w Parku Olimpijskim w Londynie, zbudowana na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2012. Do najważniejszych elementów kompleksu należą: basen główny (o długości 50 m), basen do nurkowania (25 m), basen rozgrzewkowy (50 m), wieża do skoków do wody oraz strefa suchej rozgrzewki.

Twickenham Stadium (wym. [ˈtwɪkənəm]; potocznie Twickenham lub Twickers) – stadion położony w hrabstwieWielkiego Londynu w gminie Richmond upon Thames w dzielnicy Twickenham. Jest to największy stadion do rugbyw Wielkiej Brytanii, a jego pojemność wynosi aktualnie 82 000 miejsc. Pod względem liczby miejsc jest to drugi co do wielkości stadion w Wielkiej Brytanii (po Wembley Stadium) i piąty największy stadion w Europie. Twickenham Stadium jest siedzibą angielskiej ferderacji rugby (RFU) oraz obiektem, na którym swoje mecze rozgrywareprezentacja Anglii w rugby. Dodatkowo na stadionie odbywają się spotkania w ramach takich rozgrywek jakMiddlesex Sevens, English Premiership, Anglo-Welsh Cup, czy Pucharu Heinekena. Twickers, który w 2009 obchodził swoje setne urodziny, uważany jest za legendę i ikonę angielskiego rugby union.

Lord’s Cricket Ground – stadion krykietowy w St John’s Wood w City of Westminster Londynie, stanowiący własność Marylebone Cricket Club (MCC). Jeden z najbardziej renomowanych obiektów tej dyscypliny sportu na świecie.

Emirates Stadium – stadion piłkarski położony w północnym Londynie, w dzielnicy Islington, na którym od sezonu2006/07 mecze rozgrywa drużyna Arsenalu. Oddany do użytku został w lipcu 2006 roku. Stadion ma wszystkie miejsca siedzące, a jego całkowita pojemność wynosi 60 355 miejsc, co czyni go drugim co do wielkości obiektem w Premiership.

White Hart Lane – stadion w Londynie, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Tottenham Hotspur. Tottenham przeniósł się na White Hart Lane w roku 1899 – swój pierwszy mecz na nowym obiekcie rozegrał we wrześniu tego roku, pokonując 4:1 drużynę Notts County (na stadionie było wówczas 5 tys. kibiców). W 1923 roku stadion mieścił już 50 tys. fanów[1], a nad wschodnią trybuną znalazło się miejsce dla miedzianego kogucika (kogut jest symbolem klubu), który góruje nad stadionem po dziś dzień. Reflektory pojawiły się na obiekcie w 1953 roku Wymieniono je ponownie w 1970 roku. Pod koniec lat 80. zachodnia i wschodnia trybuna zostały przebudowane do dzisiejszego stanu. Trybuna południowa doczekała się remontu w latach 90. Wtedy też na stadionie pojawił się telebim.

Stamford Bridge – stadion w Londynie, na którym swe mecze rozgrywa angielska drużyna Chelsea F.C.. Może pomieścić 41,841 widzów. Nazwa znaczy dosłownie „most nad Stanford” i odnosi się do potoku o nazwie Stanford, dzisiaj już nieistniejącego dopływu Tamizy. Oficjalne otwarcie Stamford Bridge nastąpiło 28 kwietnia 1877 roku. Stadion zaprojektował Archibald Leitch, a w jego zamierzeniach miał on pomieścić 100 tysięcy, co miało go stawiać w na drugim miejscu w kraju (a może nawet na świecie) po obiekcie Crystal Palace. Obecny stadion Chelsea była wtedy wyłącznie areną potyczek lekkoatletycznych, pierwsze spotkania piłkarskie zaczęto rozgrywać tutaj dopiero 28 lat po otwarciu. Przeznaczenie obiektu na użytek czysto piłkarski wiąże się z powstaniem klubu Chelsea.

Główni bohaterowie to naturalnie postacie wzorowane na ich literacki pierwowzorach czyli:

Sherlock Holmes (ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle’a.

Holmes był genialnym detektywem wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody, jak sam autor określał, dedukcji[3]. Tak naprawdę jednak używaną metodą było rozumowanie abdukcyjne. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii[3]. Był również utalentowanym skrzypkiem i bokserem. Był uzależniony od tytoniu, kokainy i morfiny.

Doktor John H. Watson (ur. 7 lipca 1852) – postać literacka stworzona przez Arthura Conan Doyle’a w cyklu utworów o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie. Lekarz i pisarz, współlokator, przyjaciel i powiernik Sherlocka Holmesa.

Ukończył Uniwersytet Londyński, a następnie kurs chirurgów wojskowych w 1878. W tym samym roku wybuchła II wojna afgańska, w której brał udział jako lekarz wojskowy. Ranny, a następnie ciężko chory na tyfus, został zdemobilizowany i wrócił do Anglii. Zamieszkał na Baker Street 221b razem z Sherlockiem Holmesem, będąc współpracownikiem i kronikarzem sukcesów detektywa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s