America: The Story of Us

Posted: 4 września, 2012 in Seriale - dokumentalne
Tagi: , ,

America: The Story of Us / Ameryka: Historia USA

opis: W serialu przedstawiono historię Stanów Zjednoczonych przez pryzmat przełomowych momentów w dziejach tego kraju. Zobaczymy ludzi, miejsca i rzeczy, które w ciągu 400 lat ukształtowały amerykański naród. W programie wykorzystano animacje komputerowe, wystąpili w nim także popularni aktorzy, znani intelektualiści i ludzie związani z wielkim biznesem.

produkcja: HISTORY, premiera: 25.04.2010, miniserial

ocena 9 / 10

plusy: lekcja historii na naprawdę dobrym poziomie, świetnie podana, bardzo sugestywnie przedstawiona(zdjęcia, grafika komp, stroje, wnętrza etc.), jeden z najlepszych i najbardziej przyjaznych seriali dokumentalnych jakie stworzono.

minusy: podsumowania, powtórzenia tego co było powiedziane wcześniej.

odcinki (12):

1. „Rebels” – Buntownicy

Początki angielskiej kolonizacji amerykańskiej ziemi, począwszy od założenia w 1607 roku osady Jamestown oraz Plymouth założonej w 1620 roku przez uchodźców religijnych przybyłych do Północnej Ameryki na statku „Mayflower”. Nowo powstałymi koloniami zarządzali specjalnie przysłani z Anglii gubernatorzy, przeważnie niezwiązani z lokalnymi społecznościami. Imperium brytyjskie traktowało tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, jako źródło surowców i rynek zbytu. Stale wzrastające podatki nakładane przez Imperium Brytyjskie wzmagały dodatkowo niezadowolenie społeczne. W 1775 roku doszło do pierwszego konfliktu zbrojnego między kolonistami a Wielką Brytanią w bitwie pod Lexington.

2. „Revolution” – Rewolucja

Kolonie proklamują niepodległość i występują zbrojnie przeciwko brytyjskiej potędze. Armia Georga Waszyngtona jest bliska klęski, ale nowa broń i taktyka odwracają przebieg wojny. W dniu 4 lipca 1776 roku członkowie Kongresu podpisują Deklarację Niepodległości. Powstaje nowe państwo.

3. „Westward” – Na zachód

Pionierzy wyruszają na podbój kolejnych ziem. Jednak na wozy osadników zmierzające do złotej Kalifornii, czyhają po drodze rozmaite niebezpieczeństwa.

4. „Division” – Rozpad

Liberalne zasady rządzące gospodarką amerykańską skutkowały jej gwałtownym rozwojem. Jednak różnice między rozwojem konserwatywnych południowych stanów, gdzie królowała uprawa bawełny, a coraz bardziej uprzemysłowioną i liberalną północną częścią kraju, zwiastowały nadejście poważnego konfliktu.

5. „Civil War” – Wojna secesyjna

Trwa wojna secesyjna. Konfederaci nie mogą sprostać Unii, która dysponuje nowocześniejszym sprzętem. Kluczem do zwycięstwa w tej wojnie okazuje się lepsze zaplecze gospodarcze Unii i taktyka spalonej ziemi, autorstwa generała Ulyssesa Granta. W końcu zwycięski marsz wojsk Williama Shermana przesądza o losach wojny.

6. „Heartland” – Wnętrze kraju

Transkontynentalna kolej jednoczy naród. Indianie ustępują pod naporem osadników, a bydło wypiera bizony z Wielkich Równin. Nową ikoną Ameryki staje się kowboj.

7. „Cities” – Miasta

Drapacze chmur i Statua Wolności są dla milionów imigrantów symbolem amerykańskiego marzenia. Jednak w gwałtownie się rozwijających wielkich miastach zaczynają tworzyć się groźne problemy społeczne.

8. „Boom” – Boom

Boom gospodarczy kończy się krachem na giełdzie i wielkim kryzysem. Na szczęście polityka Nowego Ładu Roosevelta przynosi ożywienie; tysiące ludzi znajdują pracę przy budowie Tamy Hoovera i na Mount Rushmore.

9. „Bust” – Krach

Boom gospodarczy kończy się krachem na giełdzie i wielkim kryzysem. Na szczęście polityka Nowego Ładu Roosevelta przynosi ożywienie; tysiące ludzi znajdują pracę przy budowie Tamy Hoovera i na Mount Rushmore.

10. „World War II” – II wojna światowa

Atak Japończyków na Pearl Harbor powoduje bezpośrednie wciągnięcie Stanów Zjednoczonych do drugiej wojny światowej. Amerykańskie wynalazki i przemysł wydatnie wspomagają aliantów w Europie i na Pacyfiku; użycie broni atomowej kończy wojnę.

11. „Superpower” – Supermocarstwo

Ameryka zostaje po zakończeniu drugiej wojny światowej supermocarstwem. Postęp techniczny wywołuje boom gospodarczy w USA.

12. „Millennium” – Nowe tysiąclecie

Przełom XX i XXI wieku zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych jako okres, w którym rozwijały się nowoczesne technologie. Nowe milenium zdominowały takie urządzenia, jak komputery osobiste, karty kredytowe i media masowe.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s