The Sopranos

Posted: 3 lipca, 2012 in The Sopranos
Tagi:

The Sopranos / Rodzina Soprano S01

Tony Soprano mieszka w domku na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i… szefem miejscowej mafii. Kłopoty w „pracy” i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do lekarki-psychiatry, która nie do końca zdaje sobie sprawę, kim jest jej pacjent. Bijący rekordy oglądalności serial TV, który wyróżniono licznymi nagrodami.
[Opis dystrybutora].

czas akcji (teraźniejszośc)

miejsce akcji: New Jersey (stan/USA)

New Jersey  – stan w północno-wschodniej części USA, nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Trenton (92,1 tys. mieszkańców, 1989). Największe miasta (1989): Newark (329,2 tys.) i Jersey City(223,5 tys.), które należą do części regionu metropolitalnego Nowego Jorku. Powierzchnia 20,2 tys. km²; 8,7 mln mieszkańców (2008).

Rodzina Soprano mieszka przy 633 Stag Trail Road w North Caldwell, NJ. (Faktyczny adres domu to 14 Aspen Drive, North Caldwell, NJ.

Intro pokazujące w skrócie drogę z Nowego Jorku, Tony wyjeżdża z tunelu Lincolna i wjeżdża na autostradę w New Jersey. Pokazywane są liczne punkty charakterystyczne w okolicy miasta Newark. Motyw kończy się wjazdem Tony’ego na podjazd jego domu na przedmieściach North Caldwell w hrabstwie Essex.

produkcja: HBO premiera: 10.01.1999 kontynuacja: zima 2000

ocena: 9,5 / 10

plusy: Tony, jego ekipa (Silvio, Paulie, Pussy, Christopher), świetne aktorstwo, niesamowicie wykreowane postacie, genialna fabuła a zarazem tempo serialu, które bardzo często zwalnia by przyspieszyć, tematyka którą porusza serial..nie może być lepsza, nawiązania do filmów z przeszłości(świetny motyw z sokiem pomarańczowym).

minusy: słabsze role kobiece.

Główne postacie:

James Gandolfini — Tony Soprano – oficjalnie przedsiębiorca z branży utylizacji śmieci , dodatkowo capo w rodzinie DiMeo/Soprano pod której wpływami znajduje się stan New Jersey

Lorraine Bracco — Dr. Jennifer Melfi – psychoterapeutka u której Tony leczy się z ataków paniki które powodują omdlenia

Michael Imperioli — Christopher „Chrissi „Moltisanti, bratanek Tonego, jego osobisty kierowca, nienależący jeszcze do mafii ale już dla niej pracujący.

Dominic Chianese — Corrado Soprano, Jr. – wujek, brat ojca Tonego, capo a później boss rodzini DiMeo/Soprano z New Jersey.

Vincent Pastore — Sal „Big Pussy” Bonpensiero – przyjaciel Tonego, żołnierz w jego ekipie.

Steven Van Zandt — Silvio „Sil” Dante – najbliższy przyjaciel Tonego, i jego consigliere.

Tony Sirico — Paulie „Paulie Walnuts” Gualtieri – przyjaciel Tonego i najbardziej oddany żołnierz w jego ekipie.

Jerry Adler – Herman „Hesh” Rabkin – żydowski przyjaciel ojca Tonego a także jego doradca.

Vince Curatola – John „Johnny Sack” Sacramoni – przyjaciel Tonego, druga najważniejsza postać(underboss) w rodzinie Lupertazzi z Nowego Jorku z którą rodzina DiMeo/Soprano czasem współpracuje, czasem walczy.

Edie Falco — Carmela Soprano – żona Tonego.

Robert Iler — Anthony Soprano, Jr. – dorastający syn Tonego

Jamie-Lynn Sigler — Meadow Soprano – kończąca High School córka Tonego

Nancy Marchand — Livia Soprano – schorowana matka Tonego.

lista odcinków (13):

# Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera w USA
1 The Sopranos David Chase David Chase 10 stycznia 1999
Anthony Soprano, kapitan rodziny mafijnej DiMeo rozpoczyna terapię u dr Jennifer Melfi po tym jak zaczyna miewać ataki lękowe. Jego matka, Livia, odmawia przeniesienia się do domu opieki. Wujek Tony’ego, Junior, chce użyć restauracji kolegi Tony’ego jako miejsca do egzekucji. Tony chce temu zapobiec i wysadza ją w powietrze. Christopher Moltisanti, bratanek Tony’ego, zabija reprezentanta czeskiej mafii który chciał wraz ze swoją rodziną rozkręcić interes zarządzania odpadami.
2 46 Long Dan Attias David Chase 17 stycznia 1999
Christopher i Brendan Filone zaczynają obrabiać ciężarówki. Kiedy dowiadują się, że właściciel ciężarówek płaci Juniorowi za ochronę, każe im przestać je obrabiać. Nie reagują na jego rozkazy. Carmela prosi Tony’ego o interwencję w sprawie kradzieży auta nauczyciela ich syna, A.J.a. Po kolejnym wypadku Tony zmusza swoją matkę, wbrew jej woli, do przeprowadzenia się do domu opieki.
3 Denial, Anger, Acceptance Nick Gomez Mark Saraceni 24 stycznia 1999
Rodzina Soprano wynajmuję Bucców do przygotowania uroczystego obiadu. Córka Tony’ego, Meadow, prosi Christophera i Brendena o speed, aby mogła się lepiej przygotować do egzaminów. Tony przyjmuje ofertę ochrony ślubu córki Chasydzkiego żyda. Junior spuszcza surową karę na Christophera i Brendona za okradanie jego ciężarówek.
4 Meadowlands John Patterson Jason Cahill 31 stycznia 1999
Tony i jego znajomy detektyw Vin Makazian śledzą dr Melfi po tym jak pojawiła się w jego śnie. Christopher żąda odpłaty na Juniorze i Mikeyu Palmice po znalezieniu Brendana martwego. Tony atakuje Mickeya tworząc historie o sporze pomiędzy Mickeyem a Juniorem. Co gorsza umiera boss rodziny DiMeo, Jackie Aprille, pozostawiając pytanie kto będzie jego następcą.
5 College Allen Coulter Jim Manos, Jr.,
David Chase
7 lutego 1999
Tony i Meadow podróżują do Maine aby odwiedzić College. Podczas tego wyjazdu Meadow odkrywa czym zajmuje się jej ojciec. Carmela choruje na grypę i szuka pocieszenia u ojca Intintola po tym jak dowiaduje się, że terapeutką Tony’ego jest kobieta. Tony spotyka starego wspólnika, który poddał się programowi ochrony świadków, po czym zabija go gołymi rękami.
6 Pax Soprana Alan Taylor Frank Renzulli 14 lutego 1999
Wujek Junior zostaje wybrany nowym bossem DiMeo. Tony stara się stworzyć drogę do Juniora, zdobywając wyrozumiałość bliskiego żydowskiego przyjaciela. Cała radość z osiemnastej rocznicy ślubu mija gdy Carmela wyznaje jak jest zaniepokojona faktem, że terapeutką Tony’ego jest kobieta. Prozac przypisany Tony’emu przez dr. Melfi przynosi niekorzystne skutki na jego libido. Śni, że jest zakochany w swojej terapeutce. Opowiada jej co czuje.
7 Down Neck Lorraine Senna Ferrara Lorraine Senna Ferrara 21 lutego 1999
A.J. wraz z kilkoma kolegami kradną wino mszalne i przychodzą do szkoły pijani. Tony nie przejmuje się tą sprawą dopóki szkolny psycholog nie informuje go, iż jego syn może mieć ADHD. Tony wspomina o swoim dzieciństwie na terapii. A.J. zostaje ukarany przez wysłanie go w odwiedziny do swojej babci, Livii, codziennie przez trzy tygodnie; będąc nieświadomym, że terapia jego ojca jest tajemnicą.
8 The Legend of Tennessee Moltisanti Tim Van Patten Frank Renzulli,
David Chase
28 lutego 1999
Rodzina mafijna Lupertazzi schodzi do podziemia aby uniknąć interwencji FBI. Tony i jego ekipa, bez Christophera, są głównymi podejrzanymi w sprawie mafii. Christopher jest załamany swoim wykluczeniem; miewa koszmary i stara się skupić na pisaniu scenariusza, bez skutku. Jednakże odżywa kiedy nareszcie widzi swoje nazwisko w gazecie. Junior dowiaduje się od Livii, że Tony chodzi do psychoterapeuty.
9 Boca Andy Wolk Jason Cahill,
Robin Green,
Mitchell Burgess
7 marca 1999
Rodzice są zszokowani, kiedy dowiadują się, że trener Meadow molestował jej koleżankę ze szkoły. Tonego dręczy rozterka – sprzątnąć pedofila, czy oddać go w ręce policji, niespodziewanie wybiera drugą opcję, co daje mu uczucie ulgi. Gossip spotyka Tony’ego i opowiada mu o intymnych sekretach z życia seksualnego Juniora. Junior czuje się upokorzony kiedy Tony rozpowiada ta informację o nim i jego dziewczynie, która szybko staje się jego byłą dziewczyną.
10 A Hit is a Hit Matthew Penn Joe Bosso,
Frank Renzulli
14 marca 1999
Po rozmowie z Carmelą i dr Melfi Tony stara się lepiej poznać ze swoimi sąsiadami. Christopher i jego dziewczyna Adriana La Cerva zaprzyjaźniają się ze znanym raperem Massive Geniusem. Christopher zgadza się pomóc Adrianie w wydaniu płyty demo zespołu w którym jeden z członków jest byłym chłopakiem Adriany. Massive Genius chce zaskarżyć Hesha za kradzież muzycznych tantiem.
11 Nobody Knows Anything Henry J. Bronchtein Frank Renzulli 21 marca 1999
Vin Makazian, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Tony’ego, przekazuje mu informację, że Sal „Big Pussy” Bonpensiero jest kapusiem. Vin popełnia samobójstwo zanim Tony dowiaduje się więcej na ten temat. Tony każe Pauliemu mieć oko na Pussiego. Mimo to jakimś cudem nagle znika, a Tony dowiaduje się, że Jimmy Altieri został przyłapany na sprzedawaniu informacji dla FBI. Po rozmowie z Livia, Junior, Mikey i Chucky Signore szykują zamach na Tony’ego.
12 Isabella Allen Coulter Robin Green,
Mitchell Burgess
28 marca 1999
Pomimo przepisaniu Prozacu i litu przez dr Melfi, Tony zapada w chroniczną depresje. Dopiero spotkanie z Izabellą, piękną włoska studentką przebywającą na wymianie studentów u jego sąsiadów podnosi go na duchu. Palny Juniora co do zabicia Tony’ego zaczynają być wprowadzane w życie. FBI przeszukuje mieszkanie rodziny Soprano.
13 I Dream of Jeannie Cusamano John Patterson David Chase 4 kwietnia 1999
Junior zgadza się z Tonym w sprawie z Jimmym Altieri, który niedługo zostanie zamordowany. Tony dowiaduje się, że jego matka i wujek planują go zabić. Ostrzega dr Melfi, że jej życie może być w niebezpieczeństwie. Z pomocą Christophera, Pauliego i Silvia Dante Tony „zajmuje się” Mikeyem Palmice i Chucky’em Signore. Przyjaciel Tony’ego, Artie Bucco otwiera swoją nową restaurację, a Livia przechodzi zawał.

Giacomo „Jackie” Aprile – BOSS – umiera na raka.Struktura rodziny DiMeo/Soprano w pierwszym sezonie:

Lawrence Barese – CAPO
Anthony Soprano – CAPO w momencie awansu wujka staje się Underbossem
Raymond Curto – CAPO
Corrado „Junior” Soprano – CAPO a po śmierci Jackie’go BOSS
James Altieri – CAPO  po śmierci zastąpił go: Carlo Gervasi CAPO
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s