The Bourne Supremacy

Posted: 25 czerwca, 2012 in 2004
Tagi: , ,

The Bourne Supremacy / Krucjata Bourne’a

Opis fabuły: Bourne’owi i Marie przez dłuższy czas udawało się utrzymywać swoją anonimowość, żyjąc nieco na uboczu. Jednak nękany koszmarami z przeszłości, której nadal nie jest w stanie w pełni zrozumieć, Bourne nigdzie nie może dłużej zagrzać miejsca. Kiedy pewnego dnia w sennym miasteczku, będącym kolejnym przystankiem Bourne’a i Marie pojawia się podejrzany osobnik, nie pozostaje im nic innego, jak tylko zebrać się i uciekać. Jednak, kiedy gra w kotka i myszkę na arenie międzynarodowej toczy się o wyjątkowo wysoką stawkę, do akcji ponownie wkracza Jason Bourne stworzony przez Treadstone tajną, obecnie rozwiązaną organizację, która wykreowała zastępy zimnych, bezwzględnych profesjonalnych zabójców. Jak się okazuje, nie jest tak łatwo zerwać ze swoją przeszłością…  (ze stopklatka.pl)

czas akcji: teraźniejszość (2004)

miejsce akcji: Goa (Indie), Neapol, Monachium, Berlin

Goa (hindi गोवा, trb.: Gowa, trl.: Govā; konkani गोंय, trb.: Gomja, trl.: Goṃya; port. Goa, ang. Goa) – stan na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim, najsłynniejszy region turystyczny Indii, 500 km na południe od Mumbaju.

Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope. Neapol jest położony tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza.

Monachium (niem. München, [ˈmʏnçən]; baw. Minga) – miasto na prawach powiatu w południowychNiemczech. Stolica Bawarii i rejencji Górna Bawaria. Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände)Technisches HilfswerkMonachium położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Jest siedzibą Federalnego Trybunału Finansowego oraz centrali prestiżowego Towarzystwa Maxa Plancka prowadzącego działalność badawczo-rozwojową w Niemczech i innych krajach Europy. Miasto jest ponadto głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym południowej części kraju.

Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Republiki Federalnej Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu[2] miastem w Unii Europejskiej. Berlin jest podzielony na dwanaście dzielnic. Przez przestrzeń miejską przepływają m.in. rzeki Sprewa i Hawela a ponadto znajduje się wiele jezior i zatok (w tym największe Müggelsee).

Moskwa (ros. Mocква /mɐ’skva/) – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastemEuropy, liczącym 10,56 mln mieszkańców[1], przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln mieszkańców (2007)[2]. Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

premiera: 15.07.2004 premiera PL: 03.09.2004 czas trwania: 108min

produkcja: Niemcy, USA

gatunek: akcja, thriller

reżyser: Paul Greengrass

obsada:

Jason Bourne – Matt Damon

Marie Kreutz – Franka Potente

Nicolette – Julia Stiles

Abbott – Brian Cox

Pamela Landy – Joan Allen

Danny Zorn – Gabriel Mann

Jarda – Marton Csokas

Tom Croclin – Tom Gallop

Kim – Michelle Monaghan

Kiril – Karl Urban

ważne nagrody:

ocena: 6

plusy: przyzwoite kino akcji, jest tempo, jest fajny bohater i naprawdę niezła fabuła oraz zdecydowanie najlepsze ujęcia walki, pościgi etc.

minusy: z czasem film traci na wartości, oglądając go ponownie odczuwam zawód, jest tak dość przewidywalny hmm zastanawiające

ocena S.: 5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s