The Pacific

Posted: 4 czerwca, 2012 in Miniseriale
Tagi:

The Pacific / Pacyfik

opis fabuły: Wyprodukowany przez Toma Hanksa, Stevena Spielberga i Gary’ego Goetzmana, epicki miniserial ukazuje przeplatające się losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej(1st Marine Division): Roberta Leckiego, Eugene’a Sledge’a i Johna Basilone’a w czasie II wojny światowej na Pacyfiku. Nadzwyczajne przeżycia tych mężczyzn i ich towarzyszy broni obserwujemy od pierwszych starć z Japończykami w nawiedzonych dżunglach na Guadalcanal, poprzez niedostępne lasy deszczowe na przylądku Gloucester, koralowe bastiony na Releliu, czarne plaże Iwo Jimy, śmiercionośne pola Okinawy, aż do niełatwego triumfu i powrotu do domów po zwycięstwie nad Japonią. (z filmweb.pl) Podstawą do napisania scenariusza były książki Helmet for My Pillow Roberta Leckiego i With the Old Breed Eugene`a B. Sledge`a.

czas akcji: 1942-1946

miejsce akcji: USA oraz:

Guadalcanal – wyspa na Oceanie Spokojnym o powierzchni 6470 km2, największa z wysp archipelagu Wysp Salomona, należąca do państwa Wyspy Salomona. Nazwę swą zawdzięcza hiszpańskiemu odkrywcy Álvaro de Mendaña de Neira pochodzącemu z prowincji Sewilli. Największym miastem jest Honiara, stanowiąca jednocześnie stolicę państwa. Honiara leży na północnym wybrzeżu wyspy, pomiędzy przylądkami Lunga i Cruz, kilka kilometrów na zachód od miejsca, gdzie w roku 1942 znajdował się przyczółek amerykański podczas walk z Japończykami. W 1990 wyspa miała 50 tys. mieszkańców. Powierzchnia wyspy jest górzysta, w większości porośnięta dżunglą. Najwyższy szczyt to nieczynny wulkan Popomanaseu wysokość 2332 m n.p.m.

Melbourne – stolica i największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości miasto w Australii (po Sydney), zamieszkane przez 4 mln mieszkańców w obszarze aglomeracji Melbourne(2009). Melbourne było stolicą Australii od 1901 do 1927, kiedy przeniesiono stolicę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Canberry. Marines po walkach na Guadalcanal wypoczywają w tym jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie.

Nowa Brytania (ang. New Britain) – największa wyspa w Archipelagu Bismarcka, wchodzącego w skład Papui-Nowej Gwinei. Główne miasto wyspy to Rabaul. Akcja serialu toczy się na przylądku Gloucester oraz wysepkach Pavuvu/Banika.

Peleliu (Beliliou) – wyspa położona na Pacyfiku, należąca do Palau i zarazem jedna z jednostek administracyjnych tego kraju. Łączne powierzchnia Peleliu wynosi 3 km², na wyspie mieszka około 700 osób (2004) – pod względem zaludnienia jest to trzecia największa wyspa Palau. W czasie działań wojennych na Pacyfiku Peleliu była miejscem krwawych zmagań pomiędzy wojskami japońskimi i amerykańskimi znanymi jako bitwa o Peleliu. Do tej pory przetrwało większość instalacji wojskowych zbudowanych w tym okresie.

Iwo Jima (jap. 硫黄島 Iō-tō, hist. Iō-jima?, dosł.: „wyspa siarki”) – wyspa w Kazan Rettō (znanych też pod angielską nazwą wysp „Volcano”) na Oceanie Spokojnym, ok. 650 mil morskich na południe od Honsiu; należąca do Japonii. Pod koniec II wojny światowej Iwo Jima była terenem ciężkich walk toczonych podczas zdobywania wyspy przez Amerykanów.

Okinawa (jap. 沖縄本島 Okinawa hontō?) – japońska wyspa na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Okinawabędącym częścią archipelagu Wysp Ryūkyū, 1 084 253 mieszkańców (2006), pow. 1,21 tys. km², nizinna. W czasie II wojny światowej na Okinawie doszło do wielkiej operacji desantowej wojsk amerykańskich, która spotkała się z zaciętą obroną Japończyków. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Japonii, gdzie były prowadzone lądowe działania wojenne.

produkcja: HBO, premiera: 14.03.2010, kontynuacja: miniserial

ocena 8 / 10

plusy: wielki rozmach, bitwy wyglądaj nieprawdopodobnie realistycznie, wszędzie jest chaos, krew, wybuchy, serial pokazuje kilka bitew i na wielki plus trzeba zaznaczyć, że każda różni się od poprzedniczki, każda wyspa jest inna, dodatkowo są to autentyczne historie, świetnie odwzorowane armie, specyfika działań, różnice kulturowe, świetni dowódcy (Chesty Pullar).

minusy: podobni do siebie żołnierze, początkowe odcinki od strony fabularnej to jednak zawód, brka takiej chemii między bohaterami jak w Kompanii braci.

Główne postacie:

John Basilone (ur. 4 listopada 1916 w Buffalo, zm. 19 lutego 1945 na Iwo Jimie) – żołnierz amerykańskiej armii orazpiechoty morskiej, uczestnik II wojny światowej. Za dokonania w bitwie o Guadalcanal odznaczony Medalem Honoru. Zginął w bitwie o Iwo Jimę. Pochowany na cmentarzu w Arlington.

Robert Leckie (ur. 18 grudnia 1920 w Filadelfii, zm. 24 grudnia 2001) – żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, uczestnik II wojny światowej. Dziennikarz, autor książek na temat historii Stanów Zjednoczonych.

Eugene Bondurant Sledge (ur. 4 listopada 1923 w Mobile, zm. 3 marca 2001 w Montevallo) – amerykańskibiolog, profesor, wykładowca na Uniwersytecie Montevallo. Żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, uczestnik II wojny światowej.

odcinki (10) :

Guadalcanal – Grudzień 1941 – inwazja na Guadalcanal.

Basilone – Październik 1942 – ciężkie walki o Gaudalcanal.

Melbourne – Styczeń 1943 – wypoczynek w Melbourne.

Gloucester/Pavuvu/Banika – Grudzień 1943 – inwazja w Nowej Brytanii.

Peleliu Landing – Wrzesień 1944- inwazja na Paleliu.

Peleliu Airfield – Wrzesień 1944 – ciężkie walki o lotnisko na wyspie Peleliu.

Peleliu Hills – Wrzesień/Październik 1944 – wyparcie Japończyków z Peleliu.

Iwo Jima –  Luty 1945 – inwazja na Iwo-Jimę.

Okinawa – Maj 1945 – ciężkie walki na Okinawie.

Home – 1945/1946 – powrót do domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s