Carlos

Posted: 4 czerwca, 2012 in Miniseriale
Tagi:

Carlos

Opis fabuły: „Carlos” opowiada historię Iljicza Ramíreza Sáncheza, który przez dwie dekady był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. W okresie od 1974 roku, gdy usiłował zabić w Londynie brytyjskiego biznesmena żydowskiego pochodzenia, do roku 1994, gdy został aresztowany w Chartumie, żył kilkoma różnymi życiorysami, używał wielu paszportów i był uczestnikiem ważnych wydarzeń politycznych swojej epoki.

czas akcji: 1973 – 1993

miejsce akcji: Europa & Bliski Wschód & Północna Afryka ze szczególnym uwzględnieniem:

Bejrut (arab. بيروتBayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 1,5 mln mieszkańców (1990), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu,Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.

Trypolis (arab. طرابلس – Ţarābulus al-Gharb) – stolica i największe miasto Libii, położone w północno-zachodniej części kraju, w Trypolitanii, nad Morzem Śródziemnym. Miasto liczy 1,5 mln mieszkańców (2003), podczas gdy w 1973 mieszkało tu ponad 481 tys. osób.

Aden (Adan) to miasto w Jemenie nad Zatoką Adeńską (Morze Arabskie), 170 km na wschód od cieśniny Bab al-Mandab. Kolonia brytyjska w latach 1839–1962. Dobrze zachowane liczne pałace i nowożytne fortyfikacje nadbrzeżne. Znany ośrodek wypoczynkowy. Miasto liczy 737 811 mieszkańców (dane z grudnia 2004). Drugie co do wielkości miasto kraju.

Damaszek (arab. دمشق, trl. Dimašq, trb. Dimaszk; dialekt damasceński: š-Šām) – stolica oraz największe miastoSyrii – 1,71 mln mieszkańców (XII 2009), cały zespół miejski – 4,36 mln mieszkańców (2007). Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, jedno z czterech świętych miast islamu, znaczący ośrodek handlowy. Aglomeracja Damaszku stanowi wydzieloną jednostką administracyjną Syrii.

Chartum (arab. الخرطوم al-Ḫarṭūm, czyli „trąba słonia”) – stolica Sudanu, położona w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Główny ośrodek polityczny, handlowy i kulturalny kraju, ważny węzeł komunikacyjny. Uniwersytet założony w 1903. Ludność: 2203,9 tys. mieszkańców (2008) – drugie największe miasto kraju. Wraz z sąsiednimi miastami Omdurmanem i Chartumem Północnym tworzy zespół miejski, który zamieszkuje około 4,8 mln mieszkańców.

produkcja: Canal+, premiera: 19.05.2010, kontynuacja: miniserial

ocena 6 / 10

plusy: bardzo szczegółowo przedstawia wszystkie aspekty życia Carlosa, pozwala zrozumieć jego tok myślenia, surowe, realne odwzorowanie akcji zbrojnych, doskonale pokazana polityka państw arabskich i bloku komunistycznego, epoka ukazana bardzo realistycznie

minusy: akcja zbyt wolna, za mało dynamiczna co powoduje, że dłuży się serial, z uwagi na znacznie obszerniejsze materiał miniserial wydaje mi się, znacznie lepszy niż film o tej samej nazwie.

Główne postacie:

Ilich Ramírez Sánchez, pseudonim Carlos (ur. 12 października 1949 w Caracas, w Wenezueli) – jeden z najbardziej znanych terrorystów, zwany przez prasę Szakalem. Współpracował z wieloma organizacjami terrorystycznymi. W latach 80. XX w. był najbardziej poszukiwanym przestępcą świata. Schwytany w 1994, obecnie odsiaduje karę podwójnego dożywotniego pozbawienia wolności we Francji, w więzieniu Clairvaux, w Ville-sous-la-Ferté, 15 km od Bar-sur-Aube, w departamencie Aube w płn.-wsch. Francji.

Johannes Weinrich – najbliższy współpracownik Carlosa, Niemiec z pochodzenia, członek Niemieckiej Armii Rewolucyjnej, współtwórca siatki terrorystycznej w Berlinie Wschodnim i Budapeszcie, aresztowany w Jemenie w 1994, deportowany do Berlina, odsiaduje karę dożywocia w więzieniu w Berlinie.

Magdalena Kopp – spędziła trzy lata w Wenezueli z rodziną Carlosa, w 1995 wróciła do rodzinnego Neu-Ulm w zamian za współprace w śledztwie.

Hans-Joachim Klein, pseudonim „Angie” – został aresztowane w 1998 w Normandi, gdzie ukrywał się kilka lat, w 2001 roku skazany na 9 lat za zaatakowanie siedziby OPECu. W 2003 udzielono mu amnestii i obecnie mieszka we Francji. (w tle za Carlosem)

Gabriele Kröcher-Tiedemann, pseudonim „Nada” – spędziła 10 lat w więzieniu w Szwajcarii, po czym w 1987 deportowano ją do Niemiec, gdzie została skazana za zaatakowanie siedziby OPECu. Z powodu braku świadków uniewinniona w 1990r, zmarła 5 lat później na raka mając 44lata.

Anis Naccache, pseudonim „Khalid” – otrzymał karę dożywocia za próbę zabicia byłego premiera Iranu w Paryżu, został zwolniony i deportowany po serii zamachów bombowych w 1990r. Obecnie pracuje jako geopolityk w telewizji libańskiej. Nigdy nie został skazany za atak na siedzibę OPEC.

Kamal Al-Issawi, pseudonim „Ali” – ciągle nie został schwytany. (Johannes, Carlos i Ali na zdjęciu poniżej)

odcinki : 3 (bez tytułów, part 1,2 & 3)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s