Band of Brothers

Posted: 15 marca, 2012 in Miniseriale
Tagi:

Band of Brothers (Kompania Braci)

Opis fabuły: Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrosea serial TV „Kompania braci” opowiada historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach, Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą. (z hatak.pl)

Czas akcji: 1942-1945

Miejsce akcji: Camp Toccoa(USA, Georgia), ok. Carentan(Francja, prow. Dolna Normandia), ok. Eindhoven, Nijmegen, Arnhem(Holandia), ok. Bastogne, Foy (Belgia, prow. Luksemburg, Ardeny), Hagenau(Francja, Alzacja), ok. Lansberg am Lech(Niemcy, Bawaria)  oraz Berchtesgaden(Niemcy, Bawaria, Aply Bawarskie)

produkcja: HBO premiera: 09.09.2001 zakończenie: 04.11.2001

ocena: 9,5 – genialny miniserial o (nie)zwykłych bohaterach, którym towarzyszymy podczas szlaku bojowego jaki w latach 1942-1945 przeszła kompania Eesy należąca do owianej legenda 101st Airborne Div. Montaż, zdjęcia na najwyższym poziomie. Od strony fabularnej nie sposób nie zauważyć dobrego balansu między wątkami fabularnymi a batalistycznymi scenami.

odcinki (10):

1. Currahee – Kompania E ciężko trenuje w Camp Toccoa w stanie Georgia m.in. codziennie wbiegając na znajdujące się „nieopodal” wzgórze Currahee. Przedstawiani są główni bohaterowie: porucznicy Richard Winters i Lewis Nixon. Następnie oddział zostaje przerzucony do Anglii. Głównym wątkiem odcinka jest bunt żołnierzy wobec dowódcy: kapitana Herberta Sobela, który zachowuje się wręcz sadystycznie wobec swoich podwładnych, do tego jego głupota zostaje ośmieszona przez żołnierzy. Ostatecznie zostaje usunięty ze stanowiska dowódcy Kompanii E.

2. Day of Days – Oddział bierze udział w D-Day w ramach operacji Overlord. Jeszcze podczas lotu nad Normandią ginie nowy dowódca – porucznik Meehan. Odcinek skupia się na postaci porucznika Richarda Wintersa, ukazuje też brawurową, zakończoną pełnym sukcesem akcję zdobycia niemieckiej baterii dział FlaK88 o którym później nauczano w West Point.

3. Carentan – Kompania E zajmuje francuskie miasteczko Carentan(Normandia) a następnie odpiera niemiecki kontratak. Ta część jest ukazana z perspektywy szeregowego Alberta Blithe’a.

4. Replacements – Jednostka powraca do Anglii, gdzie zostaje uzupełniona o nowych żołnierzy, którzy są traktowani dość pogardliwie przez „starych” żołnierzy kompanii. Richard Winters, awansowany na kapitana dowodzi oddziałem podczas działań w ramach operacji powietrzno-desantowej Market Garden w Holandii. Głównym bohaterem odcinka jest Sierżant Denver ‚Bull’ Randleman.

5. Crossroads – Oddział ciągle znajduje się w Holandii, gdzie przeprowadza ofensywę. Odcinek sprawia wrażenie retrospekcji Wintersa, który ponownie awansuje i nie jest już dowódcą Kompanii E uprzednio przeprowadzając brawurową w pojedynkę przeciwko dwóm kompaniom SS. Stanowisko dowódcy Easy Kompanii zajmują kolejno porucznicy Heyliger i Dike.

6. Bastogne – Bastogne, miasto leżące na skrzyżowaniu siedmiu dróg zwanymi Seven Roads to Hell (Siedmioma drogami do piekła) a Kompania E miała „szczęście” własnie tam stacjonować podczas ostatniej niemieckiej ofensywy w Ardenach. Rozkaz był tylko jeden „Utrzymać się”. Odcinek koncentruje się na postaci kaprala Eugene’a Roe’a, sanitariusza.

7. The Breaking Point – Głównym bohaterem tego odcinka jest sierżant Carwood Lipton. The Breaking Point skupia się na ogromnym stresie odczuwanym przez żołnierzy walczących o belgijskie miasteczko Foy. Kapitan Ronald Speirs zostaje nowym dowódcą Kompanii E.

8. The Last Patrol –  Kompania E wchodzi do miasteczka Haguenau. Ta część skupia się na postaciach Davida Webstera i porucznika granego przez Colina Hanksa, syna producenta serialu Toma Hanksa. Richard Winters zostaje majorem a Kompania E oddaje ostatnie strzały podczas tej wojny.

9. Why We Fight – Oddział wkracza do Niemiec i odkrywa obóz pracy w pobliżu Landsberga(Bawaria) filię obozu koncentracyjnego z Dachau.

10. Points – Kompania zdobywa tzw.  Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden w Alpach Bawarskich gdzie ciesząc się chwilami spokoju obawia się możliwości wysłania do walki z Japonią na wyspy Pacyfiku do czego ostatecznie nie dochodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s