John Adams

Posted: 14 marca, 2012 in Miniseriale
Tagi:

John Adams

Opis fabuły: Opowieść o  politycznej karierze Johna Adamsa, prawnik pracujący w Massachusetts usiłującego przekonać kolonie do wystąpienia przeciwko brytyjskiemu panowaniu, współtwórcy Deklaracji Niepodległości, przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w Europie, wiceprezydenta a następnie 2. prezydenta USA.

czas akcji: 1770-1826

miejsce akcji: Boston, Filadelfia, Waszyngton, Paryż, Londyn, Haga

produkcja: HBO  premiera: 16.03.2008 zakończenie: 27.04.2008

ocena: 6 – serial nie jest łatwy do oceny, obejmuje swoim zakresem okres powstania USA widziany z perspektywy człowieka nr 2. w tym kraju, zawsze znajdującego się w cieniu G.Waszyngtona, i nawet w końcu wybranego na prezydenta USA to zaledwie jednym głosem. Serialowi brakuje dynamiki, zwrotów akcji, w skali mikro, być może dbałość o historyczną prawdę uniemożliwiła żwawszą narrację. Kostiumy, rekwizyty, dekoracje stoją jak zwykle w HBO na bardzo wysokim poziomie, przenosząc widza w czas w którym kształtowały się ideologiczne fundamenty USA..niestety z uwagi na brak magnesu przyciągającego do TV, serial nadaje się głównie dla fascynatów historii.

Postacie historyczne w serialu:

John Adams, Jr. (ur. 30 października 1735 w Braintree, Massachusetts, zm. 4 lipca 1826 w Quincy, Massachusetts) –amerykański politolog, dyplomata i polityk. 1. wiceprezydent USA (1789-1797), a następnie 2. prezydent USA (1797-1801). Ojciec Johna Quincy’ego Adamsa, 6. prezydenta USA (1825-1829).

George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Benjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie, zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii) – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański.

Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801-1809), założyciel stanowegouniwersytetu University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

odcinki (7):

1. Join or Die – Podczas mroźnej zimy 1770 roku w Bostonie dochodzi do wydarzenia które w historii zapisało się jako „Bostońska masakra” Sprowokowani brytyjscy żołnierze ostrzelali oddali salwę do szturmujących ich mieszczan. John Adams, jest jedynym prawnikiem który podejmuje się bronić na sali rozpraw Brytyjczyków, mimo nacisków ze strony współplemieńców. Sąd uniewinnia Brytyjczyków a John Adams zostaje wybrany na przedstawiciela stanu Massachusetts do Pierwszego Kongresu Kontynentalnego

2. Independence – Odcinek przedstawia prace Drugiego Kongresu Kontynentalnego oraz proces formułowania Deklaracji Niepodległości przy której powstaniu niebagatelną role odgrywają John Adams i Thomas Jefferson. Kongres wyznacza Georga Washingtona na głównodowodzącego Armią Kontynentalną a podpisanie Deklaracji Niepodległości 4. lipca 1976 roku w Filadelfii oznacza wojnę z Anglią

3. Don’t Tread on Me – John wraz z synem pokonuje Atlantyk by dołączyć do Benjamina Franklina w Paryżu w celu zintensyfikowania działań dyplomatycznych mających na celu uzyskanie jak najszerszego poparcia dla sprawy amerykańskiej u głównego rywala Anglii. Następnie John wyrusza do kolejnego rywala Brytyjczyków czyli Holandii by zdobyć wsparcie finansowe dla amerykańskiej rewolucji.

4. Reunion – Zwycięska wojna rewolucyjna owocuje traktatem pokojowym podpisanym w Paryżu w 1783 roku a jednym a jego negocjatorem z ramienia USA był John Adams. Następnie John obejmuje urząd pierwszego Ambasadora USA w Anglii. Wraca do Ameryki przed pierwszymi wyborami prezydenckimi w wyniku których zostaje 1. Wiceprezydentem USA.

5. Unite or Die – Prezydencja Waszyngtona nie jest dobrym okresem w życiu Johna, ciągle będącego w cieniu „Ojca Narodu”.  Po okresie dwóch prezydencji w trzecich wyborach wygrywa minimalną przewagą głosów John Adams.

6. Unnecessary War – John Adams nie został najwybitniejszym prezydentem, okres gdy piastował najważniejszy urząd upłynął pod znakiem sporów w kongresie między Partią Federalistyczną z Alexandrem Hamiltonem na czele a Partią Demokratyczno-Republikańską którą dowodził Thomas Jefferson. Wojna Anglii z Francją mimo starań Adamsa, na skutek nieugiętej, roszczeniowej postawy Francuzów doprowadziła do quasi-wojny na Atlantyku między Francją a USA. W marcu 1801 po przegranych wyborach z Thomasem Jeffersonem opuścił Biały Dom, którego był pierwszym gospodarzem.

7. Peacefield – okres emerytury John spędził na rodzinnej farmie w Braintree w Massachusetts. Pojednał się listownie z swoim politycznym wrogiem Thomasem Jeffersonem, przeżył śmierć żony oraz wybór syna Johna Q. Adamsa na 6. Prezydenta USA. Zmarł w 50tą rocznice podpisania Deklaracji Niepodległości, kilka godzin po śmierci Jeffersona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s